Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş YapRSS Yayın Akışı  | 

 
Tekne Batarken Yapılacaklar Listesi için yorumlar kapalı

Tekne Batarken Yapılacaklar Listesi

| Denizde Güvenlik, Profesyonel Denizcilik, Tekne Yaşamı | 29 Aralık 2014

Hiç karşılaşılmak istenen bir durum olmasa da tekneler batabilir. Her denizcinin başına gelebilecek bu talihsiz durumda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda batmaya başlayan teknede yapılması gereken temel eylemleri paylaşacağız.

Tekne Batarken Yapılacaklar
Kural 1: Hemen herkesin can yeleğini giymesini sağlayın, işaret fişeği ve yer belirleme aracınız (personal locator beacon) varsa kullanın.
Kural 2: VHF 16. Kanaldan MAY-DAY çağrısı yapın. Konumunuzu bildirin. Durumu kısaca aktarın.
Kural 3: Su yapan yeri tespit edin. Vanalarla ilgili sorun varsa ve kapatarak çözebiliyorsanız bu yolu deneyin. Şaftın bulunduğu yeri kontrol edin.
Kural 4: Sintine pompaları ve tekne motorunun deniz suyu girişini pompa olarak kullanabilirsiniz. Su seviyesini kontrol edin. Boşaltma konusunda teknedeki diğer kişilerden de yardım isteyin.
Kural 5: Teknedekilerin hasarlı tarafın aksi yönünde toplanmasını isteyin. Böylece su giren yeri su hattının üzerinde tutabilirsiniz. Bunu başaramasanız da su girişinin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Kural 6: Tekneyi kıyıya yönlendirin. Karaya oturmak her zaman batmaktan daha iyi bir seçenektir. Hele ki yumuşak kumlu bir sahile ulaşabilirseniz iyi bir kurtuluş olabilir.
Kural 7: Tekneyi son ana kadar terk etmeyin. Alabora olsa da tekne tamamen batmadan tekneden uzaklaşmayın. Arama kurtarma ekipleri önce teknenin olduğu bölgeye geleceklerdir. Ayrıca büyük bir tekneyi sizden çok daha kolay görecekleri kesindir.
Umarız ki hiçbir zaman böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Ancak artık tekne batmaya başladığında neler yapabileceğinizi biliyorsunuz.

Sponsor Linkler

 • Denizci Sözleri

  Tarafından de 08 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan a...

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından de 06 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ...

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından de 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebi...

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından de 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl y...

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından de 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana "mendir...