Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Batarken Yapılacaklar Listesi

Denizde Güvenlik, Profesyonel Denizcilik, Tekne Yaşamı 29 Aralık 2014

Hiç karşılaşılmak istenen bir durum olmasa da tekneler batabilir. Her denizcinin başına gelebilecek bu talihsiz durumda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda batmaya başlayan teknede yapılması gereken temel eylemleri paylaşacağız.

Tekne Batarken Yapılacaklar
Kural 1: Hemen herkesin can yeleğini giymesini sağlayın, işaret fişeği ve yer belirleme aracınız (personal locator beacon) varsa kullanın.
Kural 2: VHF 16. Kanaldan MAY-DAY çağrısı yapın. Konumunuzu bildirin. Durumu kısaca aktarın.
Kural 3: Su yapan yeri tespit edin. Vanalarla ilgili sorun varsa ve kapatarak çözebiliyorsanız bu yolu deneyin. Şaftın bulunduğu yeri kontrol edin.
Kural 4: Sintine pompaları ve tekne motorunun deniz suyu girişini pompa olarak kullanabilirsiniz. Su seviyesini kontrol edin. Boşaltma konusunda teknedeki diğer kişilerden de yardım isteyin.
Kural 5: Teknedekilerin hasarlı tarafın aksi yönünde toplanmasını isteyin. Böylece su giren yeri su hattının üzerinde tutabilirsiniz. Bunu başaramasanız da su girişinin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Kural 6: Tekneyi kıyıya yönlendirin. Karaya oturmak her zaman batmaktan daha iyi bir seçenektir. Hele ki yumuşak kumlu bir sahile ulaşabilirseniz iyi bir kurtuluş olabilir.
Kural 7: Tekneyi son ana kadar terk etmeyin. Alabora olsa da tekne tamamen batmadan tekneden uzaklaşmayın. Arama kurtarma ekipleri önce teknenin olduğu bölgeye geleceklerdir. Ayrıca büyük bir tekneyi sizden çok daha kolay görecekleri kesindir.
Umarız ki hiçbir zaman böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Ancak artık tekne batmaya başladığında neler yapabileceğinizi biliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]