Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Batarken Yapılacaklar Listesi

Denizde Güvenlik, Profesyonel Denizcilik, Tekne Yaşamı 29 Aralık 2014

Hiç karşılaşılmak istenen bir durum olmasa da tekneler batabilir. Her denizcinin başına gelebilecek bu talihsiz durumda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda batmaya başlayan teknede yapılması gereken temel eylemleri paylaşacağız.

Tekne Batarken Yapılacaklar
Kural 1: Hemen herkesin can yeleğini giymesini sağlayın, işaret fişeği ve yer belirleme aracınız (personal locator beacon) varsa kullanın.
Kural 2: VHF 16. Kanaldan MAY-DAY çağrısı yapın. Konumunuzu bildirin. Durumu kısaca aktarın.
Kural 3: Su yapan yeri tespit edin. Vanalarla ilgili sorun varsa ve kapatarak çözebiliyorsanız bu yolu deneyin. Şaftın bulunduğu yeri kontrol edin.
Kural 4: Sintine pompaları ve tekne motorunun deniz suyu girişini pompa olarak kullanabilirsiniz. Su seviyesini kontrol edin. Boşaltma konusunda teknedeki diğer kişilerden de yardım isteyin.
Kural 5: Teknedekilerin hasarlı tarafın aksi yönünde toplanmasını isteyin. Böylece su giren yeri su hattının üzerinde tutabilirsiniz. Bunu başaramasanız da su girişinin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Kural 6: Tekneyi kıyıya yönlendirin. Karaya oturmak her zaman batmaktan daha iyi bir seçenektir. Hele ki yumuşak kumlu bir sahile ulaşabilirseniz iyi bir kurtuluş olabilir.
Kural 7: Tekneyi son ana kadar terk etmeyin. Alabora olsa da tekne tamamen batmadan tekneden uzaklaşmayın. Arama kurtarma ekipleri önce teknenin olduğu bölgeye geleceklerdir. Ayrıca büyük bir tekneyi sizden çok daha kolay görecekleri kesindir.
Umarız ki hiçbir zaman böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Ancak artık tekne batmaya başladığında neler yapabileceğinizi biliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]