• Cum. Nis 19th, 2024

Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz.

Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” Dediğinizi duyar gibiyim. Aslında durum şöyle…

Bir gün teknenizi satmak istediğinizde potansiyel bir alıcıya göstereceğiniz tekne bakım kayıt defteri alıcının bakış açısını değiştirecektir. Hangi saatte, hangi tarihte ne gibi bakımların yapıldığını görmek hem alıcıya güven verecek, hem de tekne hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. 

Aslında sadece satmak istediğinizde değil tekneyi kullandığınız tüm süre boyunca böyle bir defter tutmak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Defterde oluşturacağınız bölümlere impeller, filtre değişimi, kayış değişimi, yağ değişimi gibi bilgileri motor saati ve tarihi ile kaydederseniz, ne zaman hangi bakımın yapılacağı sorusu da ortadan kalkmış olacaktır. Yine oluşturacağınız bölümlere ilgili parçaların sayfa numaralarını da kaydetmeyi unutmayın. Böylece yağ filtresi numarası neydi?, hangi impeller teknemize uygundu? Kayış numarası neydi? Soruları da ortadan kalkmış olacaktır. 

Bununla birlikte tekneye yeni bir donanım eklendiğinde de yine bu deftere kaydedilmesi yararlı olacaktır.

Çok sık yapılmasa da yakıt aldığınızda aldığınız litreyi ve motor saatini de kaydederseniz, teknenizin yakıt tüketimi hakkında da daha net bilgi edinebilirsiniz.

Bu deftere kaydedebileceğiniz bilgilerin elbette sınırı yok…Balık av bölgeleri, koylar gibi yerlerin koordinatları, bu bölgede ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek kişilerin iletişim bilgileri gibi bir çok bilgi kaydedilebilir. 

Bu defter aynı zamanda bilgiler biriktikçe teknenizin tarihçesini de oluşturacak bir kaynağa dönüşecektir. 

Bir yanıt yazın

Translate »