• Cum. Nis 19th, 2024

Tekne bağlama yeri maliyetleri ile ilgili kısa bir değerlendirmeyi bu yazmızda bulabilirsiniz. Büyük tekneler açısından marina bağlama ücretlerinin bir avantajı da bu yazıda.
Genel olarak bakıldığında marinadaki bir bağlama yerinin maliyeti, bir tonoza ya da barınağa bağlanma maliyetinin en az üç ila dört katıdır. Tekneler için en uygunu, yüzer pontonlu bir marina bağlama yeridir. Bu yerlerde normal olan elektrik ve su tesisatının yanı sıra bazılarında tv ve telefon olanağı da bulunabilmektedir. Ancak bu işte bir sorun vardır; bağlama yerlerinin ücretleri yıldan yıla artarken, teknelerin değeri sürekli azalmaktadır. Deniz araçlarını yıl boyu suda bırakan tekneciler, tekne değerinin %6’sı veya daha fazlasını marina ücreti olarak her yıl ödemek zorundalar. Sonuçta da 13 yılda (veya daha da erken) tekne değeri kadar bağlama ücreti ödemiş oluyorlar.

tekne bağlama yeri maliyetleri
Birçok marinada bağlama ücreti teknenin uzunluğuyla orantılanır. Bu da büyük teknelerin küçüklerden daha uygun anlaşmalar yapabileceği anlamına gelir; çünkü deplasman ve tekne değeri uzunluk farkının küpü ile artar. Örnek olarak 6,5 metre uzunluğunda bir Catalina 22’nin deplasmanı 1.129 kg. 12 metre uzunluğundaki bir Islander P-40’ın deplasmanıysa 7.709 kg’dır. Başka bir deyişle Islander, Catalinadan yedi misli büyük, yedi misli de pahalıdır ama iş park parasına gelince ötekinin ödediğinin yalnızca iki mislini öder.

Bir yanıt yazın

Translate »