• Per. May 30th, 2024

Tekne Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Tekne hayatına yeni başlayanlardansanız teknede ayakkabı giymeniz gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Bu sorunun cevabının evet olduğunu baştan söylemek gerekir. Çünkü tekneler genellikle çıplak ayak için uygun olmayan yüzey ve donanımlara sahiptirler. Genelde fiberglas tekneler kaymayı önleyecek şekilde yüzeylere de sahiptirler. Ancak bu tek başına yeterli olmaz. Ayağınızı yine de bir yere çarpıp yaralamanız her zaman olasılıklar arasındadır.

Evet, ayakkabı giyeceğiz fakat ayakkabı seçimini nasıl yapacağız?

Tekne için ayakkabı seçerken dikkat edilecek bazı unsurlar var. İlk olarak ayakkabıların ayaklarınız için iyi bir koruma sağlaması gerekir. Bunun yanısıra güverteye iyi tutunmalı, kaymayı önleyici bir tabana sahip olmalıdır. Diğer önemli bir nokta da tekne üzerinde iz bırakmamasıdır. Çünkü bazı ayakkabı tabanları sürtünmeyle birlikte özellikle fiberglas teknelerde tabanın rengine göre izler oluşturur. Bunun dışında ıslak ayakkabı giymek çok kötü bir fikirdir ve oldukça rahatsız edicidir. Bundan dolayı ya su geçirmez ayakkabı almalısınız (ki yine de içi ıslanabilir) ya da en iyisi suya dayanıklı ancak tahliye delikleri olan bir ayakkabı tercih etmelisiniz.

Deniz ile ilgili her şeyde olduğu gibi tekne ayakkabıları da oldukça maliyetli ürünlerdir. Bundan dolayı eğer sadece bir kez tekne gezisine çıkacaksanız, düzenli tekne hayatınız yoksa satın almak çok mantıklı olmayabilir. Onun yerine yukarıda anlattığımız özelliklere en yakın sahip olduğunuz bir ayakkabıyı tercih etmek daha iyi bir fikir olacaktır.

Bu durumda da seçeceğiniz potansiyel ayakkabı çeşidi kanvas veya plastik spor ayakkabılar olabilir. Düzenli kullanımda kanvas, güneş ışığından fazlaca etkilenip çabuk yıpranacaktır. Ancak çabuk kuruma özelliği yine de bu ayakkabıları tercih etme nedenlerinden biri olabilir. Plastik spor ayakkabılara gelince, tabanı beyaz olanları tercih etmek güverte izlerini önlemek açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca ıslak olduğunda da kaymayı önleyip önlemeyeceğini de önceden test etmek yararlı olacaktır. Yine de plastik spor ayakkabıların de çabuk yıpranacağını aklınızdan çıkarmayın.

Sonuç olarak teknede ayakkabı giymek bir gerekliliktir ve kendiniz için en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki çıplak ayakla yapacağınız seyirler; yavaş seyir, tahmin edilebilir sakin bir rüzgar ve güzel bir havada olmalıdır.

Tekne için kullanacağınız ayakkabının temel özelliklerini özetleyecek olursak;

1- Ayaklar için iyi biri koruma

2- Kaymaz taban

3- Güverteyi boyamayan taban

4- Su geçirmez veya su tahliyesi olan

5- Çabuk kuruyan özellikte olmalıdır.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Teknede Giyim İpuçları” yazımız için linki tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »