• Per. May 30th, 2024

Eğer bir tekne almayı planlıyorsanız sizin tekneyi alma amacınızla alacağınız teknenin üretilme amacının aynı olup olmadığını kontrol edin. İnsanlar tekne ararken bir ya da iki yol kullanırlar. Kimileri aldıkları teknenin zorlu denizlere dayanıklı olduğunu bilerek alırlar. Kimileri ise bu durumu denizde adrenalin dolu dakikalar yaşarken öğrenirler.
Tüm tekneler onların dayanabilecekleri zorluklara uygun olarak tasarlanmamıştır. Gövdeden kaynaklanan sorunlar birçok tekne sahibinin başına gelebilir.
Deplasman ve yarı-deplasman tip teknelerde de bu durum görülebilir. Ayrıca açık deniz koşullarına uygun üretilmemiş bir gövde kolaylıkla zarar görebilir. Örneğin ev tipi tekne olarak dizayn edilmiş bir tekneyi açık denizde test etmek istemeyeceğinize emin olabilirsiniz.
Eğer ikinci el bir tekne almayı planlıyorsanız bir bilene danışmaktan çekinmeyin. Hele ki alacağınız tekne büyük bir model ise survey hizmeti alarak net bir ekspertiz yapılmasını isteyebilirsiniz. Böylece teknenin durumuyla birlikte daha iyi hal getirmek için gerekenleri ve bunun maliyetini öğrenebilir, tekne bütçenizi buna göre değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde teknenin makinesi için de bir teknik servis görüşü almak sonradan çıkabilecek maliyetleri azaltacaktır.
Bir tekne alışverişi yapacaksanız, bir satış sözleşmesi yapmak da iyi bir fikirdir. Bildiğiniz gibi söz uçar, yazı kalır. Bu sonradan olabilecek sürprizleri iki taraf için de ortadan kaldıracaktır. Satış sözleşmesi teknenin fiyatı, teslimat tarihi ve yöntemini içermeli aynı zamanda tekne ekipmanlarının bir envanterini içermelidir. Teknenin genel durumu da sözleşmede konu edilebilir. Çalışan ve çalışmayan aksam belirtilebilir. Eğer satıcı tarafından tekne teslimatı öncesinde yapılacak bakım onarımlar varsa bunlar da sözleşmeye eklenmelidir.
Tekne alırken öğrenmeniz gereken diğer noktalar ise teknenin önceki bakım periyodları, problemlerin geçmişi, kaza geçmişi gibi konulardır.
Son olarak da teknenin tüm evraklarının tam olup olmadığını da görerek kontrol edin. Devir işlemi sırasında sorun yaşamamak için evraklar, vize tarihleri gibi kontrolleri mutlaka yapın.

Bir yanıt yazın

Translate »