• Paz. Ara 10th, 2023

Bir tekne satın almak isteyenlere öneriler her yerde ele alınır. Biz de sitemizde zaman zaman bazı önerileri paylaşıyoruz. Bu yazımızda da bazı eklemelerle önerilerde bulunacağız.
Genelde merak edilen konulardan biri teknenin yaptığı maksimum hız konusunda oluşur. Yapılan çalışmalar teknelerin maksimum hızda tüm tekne seyirlerinin sadece %6’sında kullanıldığını gösteriyor. Bakıldığında yüksek hıza odaklanmayın. Çünkü çok kısa sürede yüksek hızda seyir yapacaksınız. Tekne boyutuna uygun bir motor beygir gücüne odaklanmak daha yararlı olacaktır. Diğer önemli konulardan biri de teknede kaç kişinin konaklayabileceği sorusudur. Genelde 40 feet altı teknelerde 4 kişiden fazla uyumaya çalışmak zor olacaktır. Kamaralar ise maksimum iki kişi için planlanmaktadır.
Bir de yapılan hatalardan biri eski teknesini verip yenisini almak isteyenler tarafından yapılır. Yeni teknenin fiyatını net olarak öğrenmeden eski teknenize ne kadar değer biçileceğini sormayın. Aksi takdirde satıcı buna göre fiyat verecektir ve kaybeden siz olacaksınız.
İyi bir pazarlık yapın. Gereksiz donanıma para vermeyin. Örneğin kokpit ve dış alanlarda halı kaplamaya para vermeyin. Bu halılar sürekli ıslak kalır, temizlenmesi zor olur, kum ve kir tutar. Alt astarları da kısa sürede çürür. Bir de küçük bir tekneye büyük bir kuzine koymayın. Tek ocak ve tek evyeli lavabo size yeterli olacaktır. Genelde alınıp kullanılmayan bir donanım da spot ışığıdır. Kısa sürede sorun yaratan bu ürünleri hızlı döndürmek ve bir noktaya odaklamak zordur. Açtığınız zaman önünüzde bir ışık bloğu oluşturarak görüşünüzü arttıracağına azaltır. Bunun yerine güçlü bir el tipi spot lamba daha fazla işinize yarar.
Alacağınız teknenin sintinesine bir göz atın. Kirli sintinesi olan tekneden uzak durun. Tahliye çıkışlarına da bakın. Su hattından yeterince yüksekte mi? İdeal yükseklik 6 inç olmalıdır. Ayrıca alacağınız teknede jeneratör varsa jeneratör ve motorun egzoz sistemlerinin ayrı olmasına dikkat edin. Biri çalışırken diğerine zarar verebilir.
Son olarak da vanalar ve deniz suyu girişleri kolay ulaşılabilecek yerlerde mi? kontrol edin. Bunlar genelde tekne tamamlanmadan takılır ve sonuçta ulaşılması zor ya da imkansız yerlerde kalabilirler.

Bir yanıt yazın

Translate »