Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Akülerinin Kontrolü

Profesyonel Denizcilik, Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 31 Aralık 2014

Tekne Akülerinin Kontrolü

Tekne akülerinin kontrolü düzenli olarak yapılmalıdır. Denizin ortasında sizi yarı yolda bırakmamaları için tekne akülerinin kontrolü için yapmanız gerekenleri okuyabilirsiniz.
Kapalı tip bir bataryayı kontrol etmek için tek yol gerilimini okumaktır. Bu iş için gerçekten hassas bir ölçü aletine gerek vardır; çünkü tam dolu ve tam boş bir bataryanın gerilimleri arasındaki fark 1 volttan biraz fazladır.
Buna karşılık, havalandırmalı kurşun-asit bataryalarda bir hidrometre her hücrenin şarj durumunu ve olası bir sorunun ön uyarısını size verebilir.
Hidrometre üst ucunda elektroliti içeri çekmek için lastikten el pompası olan basit bir cam tüptür İçindeki ağırlığı belli yüzer şamandıra şarj durumuyla orantılı değişen özgül ağırlığı doğrudan okumanızı sağlar.
Çoğu imalatçı tam şarjlı hücrenin özgül ağırlığını (SG: sped- fic gravity) 1.278 olarak verir. Bu elektrolitin sıcaklığının 25° C olması ve plakaları tam örtmesi halinde geçerlidir. Yarım şarjlı bir hücrede elektrolit 1.198 tam boşalmış bir hücre ise 1.108 değerini gösterir.
Değişik sıcak ve farklı elektrolit seviyeleri için aşağıdaki düzeltmeleri uygulamanız gerekir.
• 25° C üzerindeki her 1,7° C için özgül ağırlığa 1 puan (0.001) ekleyin. 25° C altındaki her 1,7° C için 1 puan (0,001) çıkartın.
• Normalin her 1,3 cm. üzerindeki seviye için 15 puan (0,015) ekleyin. Normalin her 1,3 cm. altındaki seviye için de 15 (0,015) puan çıkartın.
Değeri diğer hücre değerlerinin ortalamasından 50 puan (0,050) altında okunan her hücre arızaya işaret eder ve böyle bir batarya en kısa sürede değiştirilmelidir.
Bu arada hidrometreyi deniz malzemeleri satan bir dükkânlardan satın alabileceğiniz gibi; oto parçası dükkânlarına bakarsanız benzer bir aleti çok daha ucuza da bulabilirsiniz.
Son bir uyarı: Hücrelere saf su ilave ettikten hemen sonra özgül ağırlığı ölçmeyin; hücrelerin üzerindeki taze su düşük değer okumanıza neden olur. Elektrolitin iyice karışması için zaman tanıyın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]