Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Akülerinin Kontrolü

Profesyonel Denizcilik, Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 31 Aralık 2014

Tekne Akülerinin Kontrolü

Tekne akülerinin kontrolü düzenli olarak yapılmalıdır. Denizin ortasında sizi yarı yolda bırakmamaları için tekne akülerinin kontrolü için yapmanız gerekenleri okuyabilirsiniz.
Kapalı tip bir bataryayı kontrol etmek için tek yol gerilimini okumaktır. Bu iş için gerçekten hassas bir ölçü aletine gerek vardır; çünkü tam dolu ve tam boş bir bataryanın gerilimleri arasındaki fark 1 volttan biraz fazladır.
Buna karşılık, havalandırmalı kurşun-asit bataryalarda bir hidrometre her hücrenin şarj durumunu ve olası bir sorunun ön uyarısını size verebilir.
Hidrometre üst ucunda elektroliti içeri çekmek için lastikten el pompası olan basit bir cam tüptür İçindeki ağırlığı belli yüzer şamandıra şarj durumuyla orantılı değişen özgül ağırlığı doğrudan okumanızı sağlar.
Çoğu imalatçı tam şarjlı hücrenin özgül ağırlığını (SG: sped- fic gravity) 1.278 olarak verir. Bu elektrolitin sıcaklığının 25° C olması ve plakaları tam örtmesi halinde geçerlidir. Yarım şarjlı bir hücrede elektrolit 1.198 tam boşalmış bir hücre ise 1.108 değerini gösterir.
Değişik sıcak ve farklı elektrolit seviyeleri için aşağıdaki düzeltmeleri uygulamanız gerekir.
• 25° C üzerindeki her 1,7° C için özgül ağırlığa 1 puan (0.001) ekleyin. 25° C altındaki her 1,7° C için 1 puan (0,001) çıkartın.
• Normalin her 1,3 cm. üzerindeki seviye için 15 puan (0,015) ekleyin. Normalin her 1,3 cm. altındaki seviye için de 15 (0,015) puan çıkartın.
Değeri diğer hücre değerlerinin ortalamasından 50 puan (0,050) altında okunan her hücre arızaya işaret eder ve böyle bir batarya en kısa sürede değiştirilmelidir.
Bu arada hidrometreyi deniz malzemeleri satan bir dükkânlardan satın alabileceğiniz gibi; oto parçası dükkânlarına bakarsanız benzer bir aleti çok daha ucuza da bulabilirsiniz.
Son bir uyarı: Hücrelere saf su ilave ettikten hemen sonra özgül ağırlığı ölçmeyin; hücrelerin üzerindeki taze su düşük değer okumanıza neden olur. Elektrolitin iyice karışması için zaman tanıyın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]