Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Aktivitelerinde Güvenlik

Denizde Güvenlik, Tekne Yaşamı 23 Nisan 2020

Tekne sahibi birçok insan kendilerini sadece amatör denizci olarak görmez. Çünkü tekne sahipliği çatısı altında birçok tekne aktiviteleri yapılmaktadır. Aslında, bir teknede olan herkes, balık avlamak, etrafta dolaşmak, dalmak, su sporları yapmak, dalmak, bir koyda gecelemek ve daha sayamayacağımız bir çok aktivite için teknededir. Tekne aktivitelerinde güvenlik çok önemlidir. Şimdi değişik aktivitelere göre güvenlik adımlarını paylaşalım…

Avcılık ve Balıkçılıkta Güvenlik

Her yıl bir dizi avcı ve balıkçı, sadece sorumlu olarak hareket etmedikleri için boğulmaktadır. Tekneyi aşırı yükler, ayağa kalkarlar, yüzdürücü yelek giymezler veya tekne ile ilgili gerekli diğer önlemleri almazlar. Teknede ayakta duran bir kişi, oturan biriyle aynı dengeye sahip değildir. Ayakta olta atan bir kişi kolayca denge kaybedebilir ve denize düşebilir.

Avlanan teknelerin etrafında tekne KULLANMAYIN. Genellikle avcılar diğer teknelerin etrafında olmalarını istemez. Kural olarak, bir teknede avlanan birini görürseniz, açıkta kalın.

Balık tutan balıkçıların etrafında seyirdeyken, etrafınızı kontrol etmek için ekstra özen gösterin. İnsanlar genellikle bir balık çekmek veya makaraya sarmak için teknelerinde ayağa kalkarlar. Yakından geçerek dalga yaratmanız tekneyi devirebilir veya birinin denize düşmesine neden olabilir. Dikkatli olma konusunda sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Balık avlayan tekne olarak, asla dar kanallara veya nakliye şeritlerine demirlememeyi ve navigasyon yardımcılarına (şamandıra vs.) bağlanmayın. Tekne Aktivitelerinde Güvenlik taviz verilebilecek bir konu değildir.

Yüzme Aktivitelerinde Güvenlik:

Her zaman kıyıya yakın yüzün ve tekne trafiğinin yoğun olduğu alanlardan kaçının. Tekneden uzakta yalnız yüzmeyin. Tekneye bir can simidini halatla bağlamayı unutmayın. Buna yorgun bir yüzücü ulaşabilir ve diğerleri kendisini tekneye geri çekebilir. Pervaneye takılmasını önlemek için yola çıkmadan önce halatı tekrar tekneye aldığınızdan emin olun.

Sudaki yüzücüler için dikkatli olun. Kendilerini daima belirlenmiş yüzme alanıyla sınırlayacaklarını varsaymayın.

Çapada veya sürüklenen bir tekneye yaklaşırken özellikle dikkatli olun. Bölgede yüzücüler olabilir.

Dalış Aktivitelerinde Güvenlik:

Hemen hemen her yerde dalış operasyonlarıyla uğraşan teknelerle karşılaşabilirsiniz, bu yüzden keskin bir gözetleme yapın ve önünüzdeki suyu tarayın. Dalış yapan tekneler, uluslararası kabul görmüş “Alfa Bayrağı” nı göstermelidir. Bu kırlangıç ​​kuyruğu olan mavi ve beyaz bir bayrak. Ayrıca, geleneksel olarak kullanılan “Dalgıçlar” bayrağı tekneden veya dalgıçların üzerindeki bir şamandıradan akmalıdır. Çapraz beyaz çizgili bu kırmızı bayrak suda kolayca görülmelidir.

Bu bayraklardan birini veya her ikisini birden tespit ederseniz, tekneden açıkta durun. Ayrıca yüzeye çıkan kabarcıklara dikkat edin. Bir dalgıcın bölgesinden saptığını ve dalış teknesinin yanında olmayabileceğini gösterebilir.

Sörf Aktivitesinde Güvenlik:

Sudaki diğer tüm aktiviteler gibi, sörf de tehlikeleri olabilecek sporlardandır.

Deneyimli bir eğitmenden önce sörf öğrenebilirsiniz. Suya yeni girmeye başladığınızda, bunu hafif havalarda küçük bir alanda yapın. Şiddetli rüzgarlar hız için eğlenceli olabilir, ancak sizi başladığınız yere geri götürmek için harcayabileceğiniz çaba yorucu olabilir. Aşırıya kaçmayın.

Düşmeniz durumunda tahtaya bir ip bağladığınızdan emin olun. Bu, sizden uzaklaşmadan önce muhtemelen yüzebileceğinizden daha hızlı tahtaya ulaşmanızı sağlar. İyi bir yüzücü olsanız bile sörf yaparken sertifikalı yüzdürücü yelek giyin. Sporun yorucu doğası nedeniyle kolayca tükenebilir ve yüzmeyi engelleyen kramplar yaşayabilirsiniz. Kendinizi yorgun hissederseniz, yelkeni indirin, direğin etrafına sarın, tahtaya uzanın ve güvenli limana geri dönün.

Su Kayağında Güvenlik:

Son zamanlarda popüler su sporlarından biri haline gelen su kayağı da tehlikenin belirli yönlerine sahiptir. İlk olarak, bir takım sporu olmalıdır. Takım oyuncuları kayakçı, tekne sürücüsü ve kayakçıya göz kulak olmak ve sürücüye mesajlar iletmek için bir gözlemci. Teknede ayrıca sürücünün kayakçıyı görebilmesi için geniş açılı bir dikiz aynası bulunmalıdır.

Tüm normal çalıştırma prosedürlerini izlediğinizden ve diğer tekne, rıhtım ve engellerden uzak durduğunuzdan emin olun. Çekme halatı en az 75 metre uzunluğunda olması gerektiğinden, kayakçıyı potansiyel olarak tehlikeli engellerden en az iki kat uzakta tutmayı unutmayın.

Su kayağı, çekici teknelerle el sinyalleriyle iletişim kurabilmelidir. Kayakçının arzularını önceden net bir şekilde anlamak daha güvenli bir spora yol açacaktır. Kayakçı için düşünmemeye çalışın, teknenin hareketlerini yönlendirmesine izin verin.

Bu yazımızla birlikte “Küçük Teknelerde Güvenlik” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]

 • Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir. Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde […]

 • Yeni Yelkencilere Öneriler

  Tarafından AÇIK 2 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Deniz hafife almaya gelmez. Tekneyle seyir eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte bir anda tehlikeye dönüşebilecek durumlarda yaşayabilirsiniz. Tecrübeli denizciler dahi denize açılmadan önce gerekli kontrolleri ve emniyet kurallarını uygularlar. Yeni yelkencilere öneriler ile ilgili yazımız bu açıdan önemli. Her teknenin gereklilikleri birbirinden farklıdır. Eğer yelkenli bir tekneyle denize açılacak iseniz aşağıdaki önerilere bir göz atmakta […]