• Per. Şub 22nd, 2024

Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki her tekne ismini tekneniz için almanız mümkün değildir. Teknenin liman kaydı ya da liman başkanlığından devrini yaparken tekne isim işlemleri de beraberinde yapılır. Bu işlemler sırasında eğer sizin almayı planladığınız isim daha önce başka bir tekne tarafından kullanıldıysa artık sizin tekne ismi olarak bu ismi kullanmanız mümkün değildir.
İşte tekne adı sorgulama da bu açıdan önem kazanmaktadır. Bu işlem için öncelikle
https://atlantis.udhb.gov.tr/gemi_isim/web/basvuru_ana.asp adresine internet explorer kullanarak girmeniz gerekmektedir. Bu sayfadaki açıklamaları okuduktan sonra sol tarafta yer alan gemi isim talebi linkini tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekrandaki kuralların altında “kabul ediyorum” butonunu göreceksiniz. Bu butonu tıklayarak işleme başlıyoruz. Daha sonra tekneyi bağlama kütüğü kayıt sisteminde nereye kaydedeceğimizi seçerek işleme devam ediyoruz. Bundan sonraki ekranlarda istenen bilgileri sırasıyla girdikten sonra tekne adı sorgulama ve kaydetme işlemini gerçekleştiriyoruz.
Yukarıda belirtmiştik. Daha önce alınmış bir tekne ismini yeniden almanı mümkün değildir. Ancak bu sizi hemen üzmesin. Almak istediğiniz ismin varyasyonlarını kullanmanız mümkündür. Eğer sizin aklınızdaki isim daha önce alınmış ise siz aşağıdaki gibi varyasyonları seçerek istediğiniz isme en yakın tekne ismini de kullanabilirsiniz.
Örneğin bizin istediğimiz tekne ismi “YILDIZ” olsun. Olabilecek varyasyonlardan bazıları aşağıdaki gibi olacaktır.
YILDIZ
YILDIZ 1
YILDIZ KAPTAN
YILDIZ-1
YILDIZ-K
Dolayısı ile tekne adı sorgulama işlemi sırasında istediğimiz isimleri sırasıyla sorgulayarak bize en uygun ismi sistemden kontrol ederek rezerve edebiliriz.
Diğer bir uyarımız ise tekne satın alma işlemi sırasında tekne ismini değiştirmeyip daha sonra değiştiririm diye düşünmemenizdir. Zorunlu sebepler ya da çok geçerli bir sebep olmadan devir işlemi dışında liman başkanlıklarında tekne isim değişikliği işlemi yapılamamaktadır. Bundan dolayı ismi değiştirip en kısa zamanda da (mümkünse ilk seyirden önce) tekne üzerine de yeni ismin yazılması uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »