Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tek Motorla Yanaşma Manevraları

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Marina ve Limanlar 20 Temmuz 2013

Rıhtıma yanaşmak birçok denizci için stresli bir iştir. Dar alanda manevra yapmak, tekneyi güvenli bir şekilde yanaştırıp bağlamak bazen zor olabilir. Manevra olanakları fazla olan teknelerin liman yanaşmaları daha kolaydır. İki makineli tekneler ya da baş pervanesi olan tekneler bu konuda nispeten daha avantajlıdırlar. Bu yazıda tek motorlu bir tekne ile yanaşma manevrası yapmak için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Tek Motorlu Tekneyle Yanaşma Manevraları
1- Bu konuda yapılabilecek en iyi şeylerden biri deneyim arttırmaktır. Sakin bir iskele bulduğunuzda burada biraz pratik yapmaya çalışın. Teknenizin manevra kabiliyetini öğrenmenin yanı sıra size güven kazandıracaktır. Yaptığınız manevra hareketlerine teknenizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.
2- Rüzgârdan yararlanmaya çalışın. Rüzgârın etkisini dikkate alarak sizi savurma etkisini planlayın ve ona göre manevra yapın.
3- Yelken ile seyrediyorsanız yelken alanının azaltın. Dolayısı ile hızınızı da azaltın.
4- En önemli kurallardan biri yavaş gitmektir. Genelde dümen dinleyecek kadar hız yeterlidir. Hızlı gitmek hem hata yapma ihtimalinizi arttırır hem de teknenin tepki süresini azaltır.
5- Dar alanlarda manevra yaparken önce dümeni çevirin sonra motora güç verin. Önce güç verip ya da güç verirken manevra yapmaya çalışmak dönüş çapınızı arttırır. Önce istediğiniz açıda dümeni çevirin sonra gaz kolunu itin daha iyi sonuç alırsınız.
6- Yardım istemekten çekinmeyin. Genelde denizciler yardım sever insanlardır. Sonradan pişman olmaktansa çevredeki kişilerden yardım isteyip teknenizi istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Bazen siz istemeden de yardım etmeye gelenler olur. Kontrol sizde olsun. Siz de yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünüzde yardım edin. Böylelikle siz de başkalarından bir şeyler öğrenebilirsiniz.
7- Pervane etkisini unutmayın. Çoğu pervane sağa dönüşlüdür. Pervane çekme etkisini de hesaplayarak manevra yapın. Hatta bu etkiyi iyi anlayabilirseniz size manevrada yardımcı da olabilir.
8- Sonuç olarak tek motorlu bir tekneyle rıhtıma yanaşmak, bir iskeleye bağlanmak gibi durumlar için yukarıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz. Ancak buradaki tüm önerilerin buluştuğu nokta hepsinin bir tecrübe ile geliştirilmiş olması gerekliliğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]