Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş YapRSS Yayın Akışı  | 

 
Tek Motorla Yanaşma Manevraları için yorumlar kapalı

Tek Motorla Yanaşma Manevraları

| Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Marina ve Limanlar | 20 Temmuz 2013

Rıhtıma yanaşmak birçok denizci için stresli bir iştir. Dar alanda manevra yapmak, tekneyi güvenli bir şekilde yanaştırıp bağlamak bazen zor olabilir. Manevra olanakları fazla olan teknelerin liman yanaşmaları daha kolaydır. İki makineli tekneler ya da baş pervanesi olan tekneler bu konuda nispeten daha avantajlıdırlar. Bu yazıda tek motorlu bir tekne ile yanaşma manevrası yapmak için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Tek Motorlu Tekneyle Yanaşma Manevraları
1- Bu konuda yapılabilecek en iyi şeylerden biri deneyim arttırmaktır. Sakin bir iskele bulduğunuzda burada biraz pratik yapmaya çalışın. Teknenizin manevra kabiliyetini öğrenmenin yanı sıra size güven kazandıracaktır. Yaptığınız manevra hareketlerine teknenizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.
2- Rüzgârdan yararlanmaya çalışın. Rüzgârın etkisini dikkate alarak sizi savurma etkisini planlayın ve ona göre manevra yapın.
3- Yelken ile seyrediyorsanız yelken alanının azaltın. Dolayısı ile hızınızı da azaltın.
4- En önemli kurallardan biri yavaş gitmektir. Genelde dümen dinleyecek kadar hız yeterlidir. Hızlı gitmek hem hata yapma ihtimalinizi arttırır hem de teknenin tepki süresini azaltır.
5- Dar alanlarda manevra yaparken önce dümeni çevirin sonra motora güç verin. Önce güç verip ya da güç verirken manevra yapmaya çalışmak dönüş çapınızı arttırır. Önce istediğiniz açıda dümeni çevirin sonra gaz kolunu itin daha iyi sonuç alırsınız.
6- Yardım istemekten çekinmeyin. Genelde denizciler yardım sever insanlardır. Sonradan pişman olmaktansa çevredeki kişilerden yardım isteyip teknenizi istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Bazen siz istemeden de yardım etmeye gelenler olur. Kontrol sizde olsun. Siz de yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünüzde yardım edin. Böylelikle siz de başkalarından bir şeyler öğrenebilirsiniz.
7- Pervane etkisini unutmayın. Çoğu pervane sağa dönüşlüdür. Pervane çekme etkisini de hesaplayarak manevra yapın. Hatta bu etkiyi iyi anlayabilirseniz size manevrada yardımcı da olabilir.
8- Sonuç olarak tek motorlu bir tekneyle rıhtıma yanaşmak, bir iskeleye bağlanmak gibi durumlar için yukarıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz. Ancak buradaki tüm önerilerin buluştuğu nokta hepsinin bir tecrübe ile geliştirilmiş olması gerekliliğidir.

Sponsor Linkler

 • Yelken Seyri İçin Öneriler

  Tarafından de 17 Ekim 2018 - 0 Yorumlar

  Yelken seyrinde trinket yelkeni ıskotalarının kumandası önemli bir işlemdir. Burada dikkat edilecek özellik, iki yelken arasındaki hava akımının serbestçe oluşm...

 • İstanbul Yelken Kulüpleri

  Tarafından de 17 Ekim 2018 - 0 Yorumlar

  İstanbul Yelken Kulüpleri: İstanbul'da faaliyet gösteren yelken klüplerinin adres bilgileri, telefon numaraları ve internet sitelerini aşağıdaki listede bulabil...

 • Liman Girişi Nasıl Yapılmalı

  Tarafından de 19 Ekim 2018 - 0 Yorumlar

  Tekneyle Liman Girişi Nasıl Yapılmalı? Limana girerken dikkat edilecek konular nelerdir? Liman girişi için 10 pratik öneri Tekne ile yanaşmalar, liman girişler...

 • Teknede Metal Halatlar

  Tarafından de 19 Ekim 2018 - 0 Yorumlar

  Teknede kullanabilen halat çeşitlerinden biri de metal yani madeni halatlar. Bu halatlarla ilgili olarak yıpranma nedenleri, yağlanmalarının nasıl yapılacağı ve...

 • Çapanın Bölümleri

  Tarafından de 19 Ekim 2018 - 0 Yorumlar

  İlkel çağlardan bu yana insanlar, denizden faydalanmak amacı ile yaptıkları taşıtların, deniz üzerinde belirli bir mevkide durmasını sağlamak için bir halatın u...