• Per. May 30th, 2024

Rıhtıma yanaşmak birçok denizci için stresli bir iştir. Dar alanda manevra yapmak, tekneyi güvenli bir şekilde yanaştırıp bağlamak bazen zor olabilir. Manevra olanakları fazla olan teknelerin liman yanaşmaları daha kolaydır. İki makineli tekneler ya da baş pervanesi olan tekneler bu konuda nispeten daha avantajlıdırlar. Bu yazıda tek motorlu bir tekne ile yanaşma manevrası yapmak için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Tek Motorlu Tekneyle Yanaşma Manevraları
1- Bu konuda yapılabilecek en iyi şeylerden biri deneyim arttırmaktır. Sakin bir iskele bulduğunuzda burada biraz pratik yapmaya çalışın. Teknenizin manevra kabiliyetini öğrenmenin yanı sıra size güven kazandıracaktır. Yaptığınız manevra hareketlerine teknenizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.
2- Rüzgârdan yararlanmaya çalışın. Rüzgârın etkisini dikkate alarak sizi savurma etkisini planlayın ve ona göre manevra yapın.
3- Yelken ile seyrediyorsanız yelken alanının azaltın. Dolayısı ile hızınızı da azaltın.
4- En önemli kurallardan biri yavaş gitmektir. Genelde dümen dinleyecek kadar hız yeterlidir. Hızlı gitmek hem hata yapma ihtimalinizi arttırır hem de teknenin tepki süresini azaltır.
5- Dar alanlarda manevra yaparken önce dümeni çevirin sonra motora güç verin. Önce güç verip ya da güç verirken manevra yapmaya çalışmak dönüş çapınızı arttırır. Önce istediğiniz açıda dümeni çevirin sonra gaz kolunu itin daha iyi sonuç alırsınız.
6- Yardım istemekten çekinmeyin. Genelde denizciler yardım sever insanlardır. Sonradan pişman olmaktansa çevredeki kişilerden yardım isteyip teknenizi istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Bazen siz istemeden de yardım etmeye gelenler olur. Kontrol sizde olsun. Siz de yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünüzde yardım edin. Böylelikle siz de başkalarından bir şeyler öğrenebilirsiniz.
7- Pervane etkisini unutmayın. Çoğu pervane sağa dönüşlüdür. Pervane çekme etkisini de hesaplayarak manevra yapın. Hatta bu etkiyi iyi anlayabilirseniz size manevrada yardımcı da olabilir.
8- Sonuç olarak tek motorlu bir tekneyle rıhtıma yanaşmak, bir iskeleye bağlanmak gibi durumlar için yukarıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz. Ancak buradaki tüm önerilerin buluştuğu nokta hepsinin bir tecrübe ile geliştirilmiş olması gerekliliğidir.

Bir yanıt yazın

Translate »