• Per. Kas 30th, 2023

Su Yapıcı Kapasitesi Ne Kadar Olmalı?

Tekne Su Yapıcı Kapasitesi Ne Olmalı?

Bu sorunun cevabı için günlük kişi başı su ihtiyacını ve kaç kişi olduğunuzu hesaplayarak işe başlayın. Genel olarak günümüzde tekne için önerilen kişi başı ihtiyaç duyulan su miktarı 3 galon civarındadır. İkinci olarak tekne su yapıcınızı günlük ne kadar çalıştırabileceğinizi hesaplayın. Su yapıcıların günlük 2-3 saat civarı çalışması makul sayılmaktadır.

Üçüncü olarak değerlendirmeniz gereken konu ise tank kapasitenizdir. Eğer tank kapasiteniz yetersizse su yapıcının su üretmesinin pek bir anlamı yoktur.

Tekne Su Yapıcı Kapasitesi
Tekne Su Yapıcı Kapasitesi

Bir de belirtilmesi gereken diğer bir nokta su yapıcıların üreticilerinin belirttiği miktardan daha az su üreteceklerini düşünmeniz gereğidir. Zira üreticiler su yapıcılar için optimum koşullarda yapılan üretimi vermektedir. Gerçek koşullarda bu rakamların %70 i kadar su üretebileceğinizi düşünmek uygun olacaktır. Örneğin soğuk suda su üretimi azalacaktır.

Tekne Su Yapıcı için Enerji Kaynakları

Genelde su yapıcılar akü, jeneratör veya motor tahrikli pompalar aracılığı ile çalışırlar. Kapasitesi yüksek sistemler genelde AC elektrik kullanırlar. Küçük kapasiteli su yapıcılar ise üç enerji kaynağından birini kullanabilirler.

AC 220 Volt ile çalışan su yapıcılar: Enerjinin büyük kısmını yüksek basınçlı pompa kullanır, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle yüksek kapasiteli sistemler AC kullanırlar. Bu sistemler için jeneratör kullanılacaksa en az 3-4 KW kapasitesinde olmalıdır. Bu sistemler jeneratörle kullanılacaksa her zaman çalıştırılamayacağı düşünülerek kapasitesi yüksek modeller tercih edilmelidir.

DC 12 Volt ile çalışan su yapıcılar: Bunlar genelde kapasitesi nispeten daha düşük su yapıcılardır. 12 veya 24 volt ile çalışanları vardır. Ancak bunları tercih edecekseniz akü kapasitenizi ve çalıştıracağınız günlük saati iyi hesaplamayı ihmal etmeyin.

Motor gücü İle çalışan su Yapıcılar: Bu tip su yapıcılar direk olarak motordan aldıkları hareketle çalışarak elektrik sistemlerine ihtiyaç duymazlar. Özellikle seyir halinde kullanılırlar. Ancak kurulumları için iyi bir mühendisliğe ihtiyaç duyulacağı unutulmamalı. Bir de manuel olarak elle çalıştırılan küçük su yapıcıların olduğu da söylenebilir.

 

Bir cevap yazın

Translate »