Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Sintine Pompası

Bakım Onarım Kışlama, Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları 3 Şubat 2014

Tekneniz hiç su yapmayabilir veya değişik yerlerden su alabilir. Su miktarı çok az olabilir. Unutmamanız gereken suyun ait olduğu yerde yani denizde tutulmasıdır. Tekne içine giren su sintine pompası ile tahliye edilir. Bu nedenle teknenizde en az iki sintine pompası olmalıdır. Teken içine giren veya dökülen suyu tahliye etmek amacı ile küçük bir sintine pompası ve bir sorun çıktığında teknenin suyunu basabilecek büyüklükte bir diğer sintine pompası. Herhangi bir şekilde tekneniz aşırı su almaya başladığında yeterli büyüklükte bir sintine pompası hayatınızı ve teknenizi kurtarabilir.
Pompayı monte edin. Sabitlenmemiş bir pompa devrilebilir ve susuz kalacağı için yanar. Otomatik şamandıralar da tekne gövdesine bağlanmalıdır. Pompayı iç yüzeyi mümkün olduğu kadar pürüzsüz bir hortumla ve en kısa mesafede bağlayın. İçi pürüzlü hortumlar ve aşırı kıvrımlar su akışını azaltır.
Su çıkışını su kesiminin üstünden yapın. Su kesimi yelkende tekne yattığında bile suyun üstünde kalan kısmıdır. Su kesiminin altında bir bağlantı, pompa devreye girdiğinde suyu basacak, daha sonra deniz suyu sifon oluşacağından tekne içine dolacak, otomatik şamandıra pompayı çalıştıracak ve suyu tekrar basacaktır. Bu nedenle en aşırı yatmada bile su kesiminin üstünde kalan bir nokta seçin.
Elektrik bağlantılarını sintineden mümkün olduğu kadar yüksekte yapın. Bağlantıların suya girmemesi gerekir. Pompa imalatçısının önerdiği kalınlıkta veya daha kalın tel kullanın, bağlantıları telleri birbirine kıvırarak veya uygun bir sıkıştırma ile yapın. Lehim kullanmayın. Bağlantıların üstüne ısı ile büzüşen makaron geçirin ve havya ile veya altında çakmak yakarak makaronu büzüştürün. Sintinede yanıcı gazlar birikmiş olabilir. Bu tür gazları temizlemeden çakmak veya ateş kullanmayın.
Sintine pompası bağlantısını doğrudan aküye yapın. Devre kesiciler kullanıldığında teknenin elektriği kesilir ve tekneyi terk ettiğinizde sintine pompası görev yapamaz. Bağlantının artı (+) ucuna pompa üreticisinin önerdiği değerde bir sigorta bağlayın.
Eğer pompanızın otomatik bir şamandıra anahtarı varsa 1-kapalı-2 şeklinde üç pozisyonlu bir anahtar kullanın. Böylece pompanızı otomatik veya manuel kullanabilir, gerekirse kapatabilirsiniz.
Teknenizde en az iki sintine pompası bulunsun. 400gph değerinde küçük bir pompayı sintinenin en derin yerine bağlayın. Bu pompa kaza ile teknenize su girmesi halinde yeterli olacaktır. Bir ikinci pompayı (3500gph) ve şamandırasını daha yüksek bir yere bağlayın. Bu pompa küçük pompa çalıştığı sürece suya girmemelidir. Tekne bir şekilde su almaya başlar ve küçük pompa yetiştiremezse veya bozulursa çalışmalıdır. Eğer su konusunda şüpheci iseniz yine 3500gph kapasitesinde bir pompayı daha donatabilirsiniz. Bu pompa eğer varsa ırgat ve baş pervanesi için kullanılan aküye bağlanabilir veya marş aküne bağlanabilir. Emniyete yönelik olduğundan diğer sistemlerden bağımsız çalışır.
Sintine pompalarının baş düşmanı saç kılı ve kibrittir. İki malzeme de kolaylıkla pompa içine girebilir. Kibrit pervane kanatlarına takılarak pompayı durdurur ve yanmasına neden olabilir. Saç kılı ise mile sarılır ve dönmeyi yavaşlatır, aynı zamanda su geçirmez keçeyi bozar ve pompanın elektrik aksamına su girmesine neden olur. Bu nedenle sintinenin mümkün olduğu kadar temiz tutulması ve zaman zaman temizlenmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]