• Paz. Ara 10th, 2023

Sığ Su İpuçları

Yelkenli bir tekneyle bilmediğiniz sularda yol alıyorsanız ve bölgenin dip yapısı hakkında pek de bilginiz yoksa yapacağınız bazı gözlemler ve basit ipuçları ile su derinliğini kontrol edebilirsiniz.

1-      Başka bir tekneyi izleyin: Sizin teknenize benzer drafta sahip bir tekneyi seyir bölgenizde takip edebilirsiniz. Böylece önünüzdeki tekne size yol gösterecektir. O da bölgeyi bilmiyorsa ve karaya oturursa en azından sizin gibi bir kurtarıcısı olacaktır.

2-     Aşağıya Bakın: Tropik bölgelerde kıyıya yaklaştıkça dip koyulaşırken kumlu bölgelerde dip parlak beyaz rengi alabilir. Dolayısı ile seyir halinde gözlem önemlidir.

3-   İşaret ve Şamandıralar: Şamandıralar en iyi navigasyon yardımcılarıdır. Gördüğünüz yerde faydalanın.

4-   Hızınızı Azaltın: Bu öneri dip ile tekne arasında teması önlemez ancak şiddetini azaltacağına ve hafif bir hasarla olayı atlatabileceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca düşük hızda ani bir durumda müdahale etme ve çevreyi gözlemleme şansınız artacaktır.

5-     Kıyıdan Uzak Durun: Adı üzerinde kıyı=sığlık. Kıyıdan ne kadar uzak o      kadar güvenli derinlik.

6-    Dalgaları Gözleyin: Dalgaların kırıldıkları noktalar sıklıkla sığlıkların başladığı ya da olduğu yerlerdir. Dikkat edin ve uzak geçin.

 

Bir yanıt yazın

Translate »