Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Sığ Suda Seyir Önerileri

Tekne ve Denizcilik 14 Haziran 2013

Sığ Su İpuçları

Yelkenli bir tekneyle bilmediğiniz sularda yol alıyorsanız ve bölgenin dip yapısı hakkında pek de bilginiz yoksa yapacağınız bazı gözlemler ve basit ipuçları ile su derinliğini kontrol edebilirsiniz.

1-      Başka bir tekneyi izleyin: Sizin teknenize benzer drafta sahip bir tekneyi seyir bölgenizde takip edebilirsiniz. Böylece önünüzdeki tekne size yol gösterecektir. O da bölgeyi bilmiyorsa ve karaya oturursa en azından sizin gibi bir kurtarıcısı olacaktır.

2-     Aşağıya Bakın: Tropik bölgelerde kıyıya yaklaştıkça dip koyulaşırken kumlu bölgelerde dip parlak beyaz rengi alabilir. Dolayısı ile seyir halinde gözlem önemlidir.

3-   İşaret ve Şamandıralar: Şamandıralar en iyi navigasyon yardımcılarıdır. Gördüğünüz yerde faydalanın.

4-   Hızınızı Azaltın: Bu öneri dip ile tekne arasında teması önlemez ancak şiddetini azaltacağına ve hafif bir hasarla olayı atlatabileceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca düşük hızda ani bir durumda müdahale etme ve çevreyi gözlemleme şansınız artacaktır.

5-     Kıyıdan Uzak Durun: Adı üzerinde kıyı=sığlık. Kıyıdan ne kadar uzak o      kadar güvenli derinlik.

6-    Dalgaları Gözleyin: Dalgaların kırıldıkları noktalar sıklıkla sığlıkların başladığı ya da olduğu yerlerdir. Dikkat edin ve uzak geçin.

 

  

1674 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]