• Per. Kas 30th, 2023

Tekne sezonu başladı sayılır. Bu günlerde teknenizi kontrol etmek için zaman ayırmakta yarar var. Peki, öncelikler neler?
Rölanti Devri: Tekne motorunuzu rölantide ve düşük hızda viteste kontrol edin. Rölantide stabil bir devirde çalışıyor mu kontrol edin. Ayrıca düşük hızlarda viteste de test ediyoruz ki özellikle rıhtıma yaklaşırken ya da manevra yaparken motorun aniden durmasını istemeyiz. Bu ciddi sorunlar yaratabilir.

tekne-sezon-bakımı
Yüksek Hız: Sağlıklı bir motor maksimum devire kolaylıkla ulaşabilmelidir. Bahar havasının serinliği daha iyi bir yanma sağlar. Ayrıca teknede fazla ağırlık olmadığından en verimli bir şekilde hız testi yapabilirsiniz. Eğer devir saatinde olması gereken devri ya da tekne hızını göremiyorsanız, yakıt besleme sistemi, ateşleme sistemi gibi sistemlerde sorun başlangıcı olabilir.
Kumanda – Dümen Sistemi: Bir iskeleye yaklaşırken ya da dar bir geçitten geçerken teknenin kontrolünü kaybetmek isteyeceğiniz son şeydir. Dümeni her iki tarafa alabanda edin. Aynı tur sayısında hem iskele hem de sancağa dönüp eski haline geliyor mu? Bunu tekne yol alırken de deneyin. Sorun varsa giderin. Hidrolik eksiği, dümen kablo sorunu, mekanik arıza gibi sorunlar olabilir.
Su Girişleri: Tekneye su giren her yer incelenmelidir. Sızıntı olan yerler kontrol edilmelidir. Gerekirse tekneyi karaya çekip sorunu giderin.
Bu ilk 4 madde en önemlileridir. Bu sistemlerde sorun olmadığı takdirde diğer her şey ikincil olacaktır. Olmazsa olmazlardan sonra tekne elektronik sistemleri, jeneratör, klima, duş gibi kritik olmayan sistemleri de kontrol edin. Güçlü bir bakım iyi denizciliğin ayrılmaz parçasıdır.

Bir cevap yazın

Translate »