Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Seyirde Dikkat Gerektiren Noktalar

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne ve Denizcilik 17 Ocak 2020

Gündüz, gece, yaz, kış gibi bir çok farklı hava ve deniz koşulunda seyir yapıyoruz. Ancak tüm bunlardan bağımsız olarak her zaman dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Seyir güvenliği çok önemli. Ciddi kazalardan tutun da basit terslikler bile gününüzü berbat etmeye yeter.

Seyir sırasında yüzer cisimler konusunda çok duyarlı olmak gerekiyor. Bırakılmış balıkçı şamandıraları, şamandırası olmayan ağlar, halat parçaları gibi yüzer tehlikelere karşı hep dikkatli olup, fark edildiği an açığından geçmek en uygunu olacaktır. Özellikle gece seyirlerinde kokpitte minimum ışık bulunmalı ve gözün karanlığa alışıp çevreyi daha iyi görmesini sağlamak gerekiyor. Gece karanlığında pervaneye dolanan bir halat ya da ağ ile uğraşmak çok can sıkıcı olacağı gibi, tehlikelidir de…

Bununla birlikte tekne trafiği ve yol hakları konusunda da uyanık olmak gerekiyor. Sadece gittiğimiz yönü değil, deniz trafiğini sık sık ve 360 derece olmak üzere kontrol etmek gerekiyor. Bu arada diğer deniz aracındakilerin kuralları bildiği, uygulayacağı ya da sizi gördüğü gibi bir ön yargı ile değil defansif bir şekilde temkinli seyir yapmak gereklidir.

Yelkenli teknelerle yapılan seyirlerde yelkenin kapladığı alan dolayısı ile görüş alanı daralacaktır. Bundan dolayı yelkenin ardında kalan bölge de sık sık kontrol edilmeli.

 

724 gösterim, 3 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]