• Paz. May 26th, 2024

Gündüz, gece, yaz, kış gibi bir çok farklı hava ve deniz koşulunda seyir yapıyoruz. Ancak tüm bunlardan bağımsız olarak her zaman dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Seyir güvenliği çok önemli. Ciddi kazalardan tutun da basit terslikler bile gününüzü berbat etmeye yeter.

Seyir sırasında yüzer cisimler konusunda çok duyarlı olmak gerekiyor. Bırakılmış balıkçı şamandıraları, şamandırası olmayan ağlar, halat parçaları gibi yüzer tehlikelere karşı hep dikkatli olup, fark edildiği an açığından geçmek en uygunu olacaktır. Özellikle gece seyirlerinde kokpitte minimum ışık bulunmalı ve gözün karanlığa alışıp çevreyi daha iyi görmesini sağlamak gerekiyor. Gece karanlığında pervaneye dolanan bir halat ya da ağ ile uğraşmak çok can sıkıcı olacağı gibi, tehlikelidir de…

Bununla birlikte tekne trafiği ve yol hakları konusunda da uyanık olmak gerekiyor. Sadece gittiğimiz yönü değil, deniz trafiğini sık sık ve 360 derece olmak üzere kontrol etmek gerekiyor. Bu arada diğer deniz aracındakilerin kuralları bildiği, uygulayacağı ya da sizi gördüğü gibi bir ön yargı ile değil defansif bir şekilde temkinli seyir yapmak gereklidir.

Yelkenli teknelerle yapılan seyirlerde yelkenin kapladığı alan dolayısı ile görüş alanı daralacaktır. Bundan dolayı yelkenin ardında kalan bölge de sık sık kontrol edilmeli.

Translate »