• Sal. May 21st, 2024

Son zamanlarda teknelerde servis botu hırsızlıkları artıyor. Tekne sahiplerinin birçok işini gördükleri servis botları olmadan seyir yapmaları zordur. Kıyı ile bağlantıyı sağlayan, alışverişe gidilen, koltuk halatını kıyıya ulaştırmaya yarayan servis botları daha birçok alanda yatçılara hizmet eder. Bot hırsızları her zaman cesur ve yenilikçi yöntemlere başvurabiliyorlar. Aslında bazı konulara dikkat ederek hırsızların servis botlarını çalma konusundaki motivasyonlarını bozabiliriz.
Aslına bakarsanız hırsızlar pek de sizin botunuzla ilgilenmezler. Onların asıl ilgilendikleri konu sizin dıştan takma motorunuzdur. Bundan dolayı önlemlerinizi alırken öncelikli olarak dıştan takma motorun çalınmasını önlemeye yönelik önlemler almalısınız.
Servis botu hırsızlıkları genel olarak gece yarısında sonra yapılır. Kısa süre sonra botunuzu motoru alınmış olarak bir yerlerde bulabilirsiniz. Tabii ki büyük ihtimalle batırılmış veya zarar verilmiş olarak. Mümkünse botu güverteye alın ve dıştan takma motoru da sabitleyin. Bu hırsızların işini zorlaştıracaktır. Her ekstra işlem biraz zamanınızı alacaktır ancak seyrin ortasında servis botunuzu kaybetmekten daha iyi olsa gerek.
Eğer kili kullanacaksanız dikkat edilmesi gereken nokta kolay taşınan el aletleri ile hemen kesilemeyecek güçte olmasıdır. Önemli olan işi zorlaştırıp caydırıcı olmaktır.
Diğer bir konu ise yakıt tanklarıdır. Dıştan takma motorlar gibi yakıt tankları da hırsızlar için değerlidir. Bu tanklar için de çok farklı tipte kilitler satılmaktadır. Bu iş için zincir kullanabilirsiniz. Zincir her zaman caydırıcılığı arttıran bir faktördür.
Hırsızlığı kesin olarak engellemek hiçbir zaman mümkün değildir. Ancak caydırıcı ve hırsızların işini zorlaştırıcı çalışmalar her zaman işe yarayacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »