• Sal. Mar 28th, 2023

Serpinti Körüğü yelkenli teknelerde sıklıkla kullanılırlar. Sprayhood ya da Dodger adlarıyla da kullanılan serpinti körükleri özellik olarak genellikle kaliteli krom borulardan bir çerçeve üzerine gerilmiş olan ve havuzlukta bulunanlara koruma ve konfor sağlayan akrilik malzemeden yapılmış güneşliklerdir. Serpinti körüğünün tek işlevi güneşten korunmak değildir. Ayrıca adından da anlaşılacağı gibi denizden gelen serpintilerin ve varsa yağmur sularının da kamara ya da havuzluğa giresine engel olmak amacıyla kullanılırlar.

Serpinti körüklerinin önüne ve yanlarına akrilik malzemeden yapılmış pencereler konulur ve bu da görüşü sağlamak içindir. Ancak serpintinin artması ya da sisli havada seyir sırasında buğulanan bu pencerelerin görüşünüzü engellememesi için havuzlukta ya da dümende iken ayağa kalkıldığında görüşünüzü engellemeyecek yükseklikte olmalıdır.
Serpinti körükleri özellikle yelkenli tekneler için gerçekten işlevsel araçlar olmakla birlikte onlara ihtiyaç olmadığında kolayca katlanabilmeli ve uygun bir şekilde bağlanabilmelidir. Denizde olası bir fırtına durumunda ya da rüzgâra açık olan demir yerlerinde rüzgâr tutmamaları açısından serpinti körüklerinin kapatılması önerilmektedir. Tavanı ve yan yüzeyleri sert malzemeden yapılmış serpinti körükleri seyir sırasında çıkarabilecekleri sorunlar nedeni ile tercih edilmemelidir.
“Serpinti körüğü” birçok üretici tarafından kit olarak satılmakla birlikte bu işi iyi bilen bir ustaya da yaptırılabilir. Kaliteli ve işlevsel bir ürün için mutlaka bu konuda yeterli deneyime sahip kişilerden yardım almaya çalışmak akıllıca olacaktır.

Bir cevap yazın

Translate »