• Per. Şub 29th, 2024

Bir yelkenli teknenin rüzgâr olmadıkça hareket etmediğini muhtemelen bilirsiniz. Rüzgâr, bir yelkencinin dünyasıdır. Yelkencinin başlangıç ve son noktasıdır. Yelkenci olabilmek için, hava durumuyla ilgili bilgi düzeyinizi arttırmalısınız ve işe rüzgâr yönünü hissetme ve bulmanın önemiyle başlamalısınız.

Rüzgarın Yönünü Bilmek
Rüzgarın Yönünü Bilmek

Yakınlarda bir bayrak arayın ve bayrağın yönünü ipucu olarak kullanın. Rüzgâr yönünü bilmek önemli çünkü rüzgârın yönüne göre yelkenlerinizin açışını ayarlayarak teknenizi hareket ettireceksiniz. Rüzgâr yönü değiştiğinde veya rotanızı değiştirdiğinizde yelken trimini veya yelkenlerinizin rüzgâra karşı açışını da değiştirmeniz gerekir.
Karada, hava ne kadar durağan gözükürse gözüksün, rüzgâr sürekli olarak hız ve yön değiştirir. Bu değişikliklerin farkında olmak, yelken yaparken hem güvenliğiniz hem de rahatınız açısından önemlidir. Rüzgârın hızını anlamak da önemlidir, böylece rüzgâr çok kuvvetli veya tehlikeli olduğunda yelken yapmaya çıkmazsınız ve hareketsiz kalma -rüzgâr olmadığında yelken yapamama- riskinden kaçınabilirsiniz. Denizde nahoş (ve potansiyel olarak tehlikeli) durumlara -gök gürültülü fırtına veya yoğun sis gibi- yakalanmamanızı sağlayan yerel deniz hava tahminlerini yelken yapmadan bir gün önce takip ediniz.

Bir yanıt yazın

Translate »