Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Rüzgarı Hissedin

Yelken Seyri 13 Haziran 2013

Rüzgar olmadan tabii ki yelken yapma şansımız olmaz. Bu bilinen bir gerçek. Ancak iyi bir denizci olabilmek için rüzgarın yönünü hissedebilmeli, ipuçlarından anlayabilmeli ve rüzgarın değişimlerini iyi takip etmek önemlidir.

Örneğin bir bayrağa bakmak bile bir ipucu olarak kullanılabilir. Rüzgar yönü algılama ile ilgili farklı bir makale yayınlıyor olacağız. Böylece yerel meteorolojik veriler hakkında daha fazla fikir elde etmek mümkün olacaktır.

 

Rüzgar yönü değiştiğinde yelken trimleri ya da açılar da buna bağlı olarak değişir. Hava durumlarında verilen ortalama rüzgar değerleri ve yönleri gün içinde sık sık değişkenlik göstermektedir. Yelken yaparken bu değişikliklerin farkında olmak güvenlik ve konforlu bir yelken seyri açısından çok önemlidir. Ancak yerel meteorolojik tahminleri takip etmek de olası kötü hava şartlarını bir gün önceden bilmek önemlidir.

Çünkü denizcilikte en önemlisi güvenliktir…

 

  

1493 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]