Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Rıhtıma Yanaşma

Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Yelkenle rıhtıma yanaşmanın en ideal pozisyonlarından biri rüzgârın rıhtım boyunca estiği zamanlardır. Yeterli yer olduğunda resimde görülen adımları uygulayarak teknenizi kolaylıkla ve güvenle yanaştırabilirsiniz. Rüzgâr üstüne doğru gitmek burada da temel kural. Hızımız dümen dinleyecek kadar.

Yelkenle Rıhtıma Yanaşma Teknikleri

Rıhtıma paralel olacak şekilde yaklaşılıp usturmaçalar hazır edilir. Mürettebattan biri tekne yeterince yaklaştığında rıhtıma atlayarak teknenin pozisyon almasını sağlar ve tekneyi güvenli şekilde bağlayarak yanaşma periyodunu sonlandırır.  Yelken pozisyonlarını da yine resimde görebilirsiniz.

Yanaşırken rıhtım ile tekne arasına vücudunuzun hiçbir parçasını koymayın. Bu durum kazalara yok açabilir. Eğer bir zarar gelecekse tekneye gelsin bırakın. Tekne bir şekilde tamir edilir ancak sizde kalıcı hasarlar oluşabilir. Mümkün olduğunca usturmaçalar, halatlar ve gönder gibi ekipmanlardan faydalanmak her zaman en iyisidir. Ayrıca halatları koçboynuzuna bağlamalı ve tekne bu şekilde durdurulmalıdır.

Motor ile yaklaşırken ise genel kural her zamanki gibi yine düşük hızda yanaşmak. Tekneyi yavaşlatmak için motoru tornistan çalıştırmaktan ziyade yavaş yaklaşmak tercih sebebidir. Çünkü pervane adım etkisi ile tekne geri viteste kıçını farklı yöne itebilir ve işiniz zorlaşabilir. Tabii teknenizi tanıdıkça bu özellik sizin işinize yarayacak manevralar yapmanıza da olanak sağlayabilir.  Motorla yanaşmanın püf noktalarından biri de sudaki halatlara zarar vermemeye dikkat etmektir.

 

  

2022 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]