Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Pupa Seyri ve Özellikleri

Yelken Seyri 21 Ekim 2018

Rüzgarın gelişine 170°`den başlayıp 190°`ye kadar iskele ve sancaktan da hesaplarsak 20°`lik bir açı çizer. Sanıldığının tam aksine en yavaş seyir pupadır.

170° ile 190° arasında yapılan bir seyirdir. Pek keyifli olup sert havalarda tercih edilmemesi gerekir. Sağanak rüzgarlarda kafayı suya kaptırma riski vardır (Broş – Broach) ki buda çıkamama gibi bir tehlikeden dolayı pek istenmez. Ama bofor 0 – 3 arasında balon ile tam bir gezi ve keyif ile yapılır. Yeni yelkenciler pek sever, çünkü dümen ile oynamaya pek gerek yoktur. Ayıbacağı yapıp yelkenleri seyretmek pek güzeldir.

Eğer hava yüksek ise geniş apazlayıp kavançalarla seyir yapmak önerilir. Rüzgar altı volta seyri denir.

Yelkende Yükselmek: Baş bodoslamanın rüzgara doğru yaptığı seyirler, yani rüzgarın gelişine, bir başka deyişle pupadan apaza, apazdan orsaya doğru seyir yapmak yelkende yükselmek anlamındadır.

Yelkende Düşüşe Geçmek: Kıç bodoslamanın rüzgara 225°’den 0°’ye doğru dönüşü ile 135°’lik bir açı ile yapılan seyirdir. Yani; Orsa, Apaz ve Pupa seyirlerini rüzgar üzerinden başlayıp rüzgar altında bitirerek yapılan seyirlerde yelkende düşüşe geçmek anlamına gelir.

Broç – Broş (Broach): Ana yelken orsa seyrinde bumbası çok boşlanır ise, rüzgar sertleştiğinde tekne dümen dinlemez ve kontrol edilemez ve de tekne rüzgar üstüne kontrolsüz döner. Bu dönüş Broştur.

Pupa seyirde aniden gelen sağanaklar öteki seyir şekillerinde olduğu
kadar tehlikeli değildir. Ancak rüzgârın yönü birden değişirse tehlike
belirir. Randa yelkenle seyrederken çok acele yelken küçültmek gerekirse,
giz’in kordelena halatı (Randa yelkeninin gizini indirip kaldırmak için giz ile direğin kolombir payı üzerine donatılan palangaya denir.) hemen laçka edilip gizin cundası aşağıya düşürülür.
Pupa seyredilirken flok yelkeni bazen ana yelkenin bulunduğu tarafın aksi tarafa ayı bacağı denen şekle sokulur. Bunun için bir çubuk veya kürekle flokun altına bumba yapılır.
Pupa seyirde denizler büyükse rüzgârı tam kıçtan almamak yararlıdır. Tam rüzgâr altında bir yere gidilecekse, tramola ile zig zag gitmek
uygundur. Bu durumda rüzgârı kontralar arasında kavança ederken
bumbanın dik ventolarını (serenleri üst taraflarından istenilen konumda tutan donanımdır.) iyice basmak ve giz’in cundasını indirerek rüzgarı yelkenden çıkartmak gerekir.
Büyük dalgalar önünde yelkenle seyreden bir tekne için bir başka tehlike, teknenin aykırılamasıdır. Arkadan gelen deniz ile kıç savrulur, dümen su üzerinde kalır, yelkenlerde rüzgâr kuvveti kalmaz. Teknenin aykırılamasını önlemek için kıç tarafa ağırlık getirmek ve boyna küreği (Ufak teknelerde gerektiğinde dümen yerine kullanılan bir kürek) kullanmak gerekir. Bu sırada flok ıskota halatı kıç tarafa doğru gergin tutulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]