• Paz. Ara 10th, 2023

Pulluk Tipi Çapalar
Tekne sahiplerinin sorunlarından biri de her zaman çapa seçimi konusudur. Hangi çapayı kullanmalıyım? sorusu döner durur kafalarda… Şimdi biraz pulluk tipi çapalardan söz edeceğiz. Tekne dünyasında oldukça fazla tutulan bu çapalar hakkında neler biliyoruz hep birlikte bakalım.
İsminden de anlaşılacağı gibi pulluk tipi çapalar iki kıvrık tırnağı olan uzun bedenli çapalardır. Çiftçilerin kullandığı pulluklara benzer ve ismini de aslında buradan almıştır. Pulluk çapalar özellikle kum, çakıl, kaya ve mercan zeminlerde çok iyi tutunur. Ancak küçük yüzey alanlarının yeterli direnç gösteremediği yumuşak çamurlu ve killi deniz diplerinde çok verimli değillerdir.
Pulluk tipi çapaların en yaygın kullanılan üç tipi CQR, Delta ve Bruce tip çapalardır.
Bu üç çapa türü de teknenin burnundaki makarada iyi dururlar. Aslında onları teknede en iyi bulunduracağınız yerler de buralardır.
C.Q.R. tipi çapalar elle dövülmüş çelikten yapılırlar ve kırılmalara karşı ömür boyu garantili olarak satılırlar. Bedenleri menteşelidir. Bu da çekim kuvvetinin yönünde olabilecek değişiklerden dolayı kolayca yerinden çıkmasına engel olur.
Delta ise daha yeni tasarım bir çapa tipidir. Daha ucuzdur. Ancak yapı itibariyle C.Q.R. çapaya çok benzer. Makaradan funda edildiğinde kendiliğinden akıp gider. Uç kısmında bulunan ağırlıktan dolayı hemen dip zemine gömülme eğilimi vardır.
Bruce tip çapalar ise aslında değişikliğe uğratılmış bir pulluk tipi çapadır. Başı kanatlıdır. Uzun seyirlere çıkan denizcilerin tercih ettiği tip bir çapadır. Basit ve sağlam olması, iki beden boyunda hemen tutması avantajlarındandır.
Yazının başında da belirttiğimiz gibi CQR, Delta ya da Bruce tipi çapaların tümü tutma açısından oldukça iyi pulluk tipi çapalardır. Biz kısaca size sağlayacağı avantajları paylaşmaya çalıştık. Tercih sizin…

Bir yanıt yazın

Translate »