• Paz. Ara 10th, 2023

2013 yılının UNESCO tarafından Piri Reis Dünya Haritası yılı ilan edilmesi ile ilgili çok güzel projeler hayat bulmaya devam ediyor. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencisi Nurçin Arslan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi Fatma Elif Sarpkaya ve Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi İsmail Hakkı Kamal tarafından geliştirilen proje Piri Reis’in izini sürmeyi amaçlıyor.
Proje hedefinde 29 günde 9 ülke ziyareti var. Bu ülkelerde önceden planlanmış etkinliklere katılıp akademisyenlerle röportajlar yapılacak. Proje kapsamında gidilen ülkelerde hem Piri Reis’i anlatmak hem de işin uzmanlarına Piri Reis’i sormak amaçlanıyor.
Projenin bitiminde hazırlanacak kısa belgesel ile Piri Reis’in geçtiği ülkeleri ve denizleri ondan beş yüz yıl sonra yeniden geçerek, Kitab-ı Bahriye’yi, ayrıntılarıyla anlattığı yerlerde okunacak bir anlamda dünya denizlerinin beş yüz yıldaki dönüşümünü izlemeye imkân sağlanacak.
Türkiye’de gerçekleştirilecek kısa bir canlandırma belgesel ile Piri Reis’i ve dönemi anlatırken alanında uzman akademisyenler Sayın Prof. Dr. İdris Bostan, Sayın Prof. Dr. Ertuğrul Önalp ve araştırmacı yazar emekli Harita Mühendisi Tümgeneral Sayın Cevat Ülkekul ve Metin Soylu ve daha birçok danışman ile röportajlar gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

Translate »