• Pts. May 27th, 2024

Tekne pervanenize halat dolaşması denizlerimizde her zaman başınıza gelebilecek olaylardandır. Hem liman içi hem de dışında bu tehlike her zaman vardır. Liman içerisinde diğer teknelerin halatları buna neden olabilirken, liman dışında ise balıkçı ağları, suda yüzen bir halat parçası buna neden olabilir.

Bu sorunu yaşamamak adına aslında işin önemli kısmı her zaman olduğu gibi bize düşer. Dümendeyken iyi bir gözcülük gerekir. Balıkçı şamandıralarının nerede başlayıp nerede bittiğine dikkat etmeli, su yüzeyinde bulunan nesnelerden uzak durmaya çalışmalısınız. Bir de özellikle gece seyirlerinde ekstra dikkat gerekir. Özellikle limana yaklaştığınız sularda her zaman sürprizler bizi bekler.

Bu sorunu yaşamak istemeyenler için pervaneye eklenecek halat kesiciler de kullanılabilirse de aslında takılan halat veya ağ büyük ise maalesef halat kesiciler yetersiz kalabilmektedir.

Pervaneye halat dolaştığında genellikle makine yavaşlar veya durur. Hararet yükselebilir, tekne belirli bir yöne doğru dönmeye başlayabilir.

Pervaneye halat takıldığında ne yapmalıyız?

Çift makineli bir tekneniz varsa tek makine ile yola devam edebilir, limanda sorunla ilgilenebilirsiniz. Tek makineli tekne ise derinlik uygunsa demir atabilir sürüklenmeyi önleyebilirsiniz. Derin sularda iseniz kontrollü bir şekilde konumunuzu takip etmeyi unutmayın.

Halattan kurtulmak için bir gönder ya da fırça sapına bıçak bağlayarak pervaneye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Burada doğru pozisyonu ayarlamak zor olacaktır. İşe yaramazsa suya girip müdahale edilebilir. Ancak bu tehlikeli bir yöntem olabilir. Bunu yapacaksanız motorun kapalı olduğundan emin olun, ilk yardım çantanızı hazırlayın, can simidi de yakınlarda olsun. Genelde halat kesmeye çalışırken tekne altındaki kekamozlar jilet keskinliğinde kesiklere neden olur. Bu yüzden üzerinize uzun kollu uygun bir kıyafet ve eldivenle suya girmek yararlı olabilir.

Her zaman en iyi yöntem dikkatli davranarak sorunun ortaya çıkmasını engellemekten geçer. Ancak pervanenize halat dolandığında asla güvenlikten ödün verecek müdahalelere kalkışmayın…

Translate »