Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Pervanede Kavitasyon Etkisi

Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru 26 Mart 2016

Tekne pervanesi su yüzeyinden hava emmeye başladığında ya da kanat çevresinde düşük basınç oluştuğunda bu durum pervanenin suya iyice tutunmasını önler. Bu da motora verdiğiniz devirin güce dönüşmesine engel olacaktır.
Sert bir manevra yaptığınızda ya da bir dalganın etkisiyle pervane su yüzeyine çıktığında pervane yüzeyine hava emilebilir. Bir de tekneye uygun olmayan küçük pervaneler bu duruma sebep olabilir. Küçük olan pervaneye daha fazla güç uygulanması gerekeceğinden düşük basınç baloncukları oluşacak ve su oluşan bu vakumu doldurmak için kabarcıkların içine girdiğinde o bölgedeki basınç suyun buharlaşma basıncının altına iner ve su buharlaşır. Kabarçıklar da pervane yüzeyinde patlamaya başlayarak pervaneden küçük parçalar koparmaya başlarlar. Bu da zamanla titreşim, balans bozuklukları, metal yüzeyin zayıflaması gibi sonuçlar doğurur.
kavitasyon-etkisi
Bu durumun sürekliliğini önlemenin yolları da vardır. Öncelikle pervaneye uygulanan güç azaltılabilir. Bu ya pervane boyutunun büyütülmesi ya da makine gücü azaltılması yolu ile yapılır. İki kanatlı pervaneye sahip teknelerde kanat sayısı üçe çıkarılabilir. Ama zaten üç kanatlı pervane kullanıyorsanız, çapı büyütün, pervane kanatlarını büyütün ya da dört kanatlı pervaneye geçin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]