Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Pervane Montajının Püf Noktası

Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru 20 Haziran 2013

Genelde teknenin pervanesini şafta monte ederken yapılan çok karakteristik bir hata vardır. Bu hatayı anlayabilmek için pervaneyi şaftın üzerinde tutan biri kalın diğeri ince olmak üzere iki adet somunun olduğunu bilmemiz gerekir. Peki, bunlardan hangisi önce monte edilmeli?

Sanılanın aksine bu sorunun cevabı önce ince olan somun sonra da kalın yani tam olan somunun takılmasıdır. Bu herkese başlangıçta garip gelir. Çünkü asıl taşıyıcı olanın kalın somun olması gerektiği ve dolayısı ile de şafta en yakın somunun da bu olması gerektiği düşünülür. Aslında durum pek öyle değildir. Bu gibi durumlarda ikinci takılan somun ilk takılan somunun dişlilerle olan temasını bir miktar bozar ve kendisi tam oturur. Böylelikle de tüm yükü üzerine alır. Bundan dolayıdır ki her zaman asıl olan kalın somunun daha sonra takılmasıdır.

Paslanmaz Çelik Tekne Pervanesi

Paslanmaz Çelik Tekne Pervanesi

  

3188 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]