• Per. May 30th, 2024

Sintine pompaları tekne su sızıntılarına karşı en önemli korunma araçlarıdır. Oldukça uygun bir fiyata alabileceğiniz sintine pompaları 2.000 galon suyu 1 saat içerisinde tekneden uzaklaştırabilir.  Tabii ki bu pompaların otomatik şamandıralı olması çok daha uygun olacaktır.  Böylece su yükselmeden kısa sürede tahliye edilebilir. Ayrıca sistemin otomatik olmasının avantajları:

·         Siz teknede olmasanız da olası bir durumda sintine pompası devreye girer.

·         Sintine pompasını çalışır durumda unutma ihtimali ortada kalkar. (Kuru çalıştırma pompanın yanmasına neden olabilir.)

·         Su tehlike yaratmadan tekneden tahliye edilir.

·         Daha az enerji tüketimi sağlanır.

Çoğu teknede su yapma sebepleri vanalar, tuvalet ve duş sistemlerinden kaynaklanır ve bunlar genelde sintine pompasının su boşaltma kapasitesinin altında bir su girişine sebep olurlar.

Eğer büyük bir su girişi varsa, (örneğin bir su altı objesine çarpma ya da çatışma gibi) su girişi hızlı bir şekilde eldeki materyallerle tıkanmaya ve azaltılmaya çalışılmalı. Bu bazen bir tişört bazen bir havlu ya da yine bu amaçla üretilmiş profesyonel acil durum ekipmanları ile yapılabilir. Burada amaç su girişini tamamen durdurmaktan ziyade teknede bulunan su tahliye pompalarının kapasitesinden az bir su girişini sağlamak olacaktır. Bu istikrarlı durum sağlanabiliyorsa tekne hızla marina, liman, kumsal vb. gibi bir yere yönlenmeli ve teknenin batma tehlikesi ortadan kaldırılmalı ve güvenlik sağlanmalıdır. Bu prosedürün her aşamasında mutlaka can yelekleri teknede bulunan herkeste giyilmiş olmalıdır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »