Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Otomatik Pilot

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Tekne için uygun bir otopilot seçmek biraz karmaşık gelebilir. Biraz daha fazla teknik bilgi gereksiniminin olduğu otopilotu seçerken en önemli unsur teknenizin dümen sistemidir. Dümen sistemleri genellikle teknelerin boyutlarına göre farklılaşabilir.

Aslında otopilotları 2 sınıfta değerlendirmek mümkündür:

1-      Portatif Otopilotlar:

Bu tip otopilotlar genellikle 30-32 feet uzunluğa kadar olan teknelerde tercih edilmektedir. Teknede yeke dümen ya da tekerlek dümen sistemi olabilir. Otopilotlar her iki dümen tipine de uyarlanabilmekte ve monte edilebilmektedir. Bu seçimi yaparken teknenin ağırlığı ve boyu da dikkate alınmalıdır. Montajı oldukça kolay olan bu model tekne otopilotlarında elektronik pusula da bütünleşik olarak üretilmişlerdir.  

2-      Hidrolik – Mekanik Otopilotlar:

Bu sistem otopilotlar biraz daha karmaşık gelebilir. Sistemin daha çok parçası ve donanımı vardır. Dümen sistemi mekanik olduğunda mekanik sürücü dümen sistemine kumanda eder. Bu tip otopilot sistemlerinde ekran ve kontrol ünitesi, kara kutu, mekanik sürücü, elektronik pusula bulunur. Eğer dümen sisteminiz hidrolik ise tekne hidrolik dümeninin kapasitesine uygun hidrolik bir pompa seçilmeli ve buna göre montajı yapılmalıdır.

 

 

Etiket yok

2418 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]