• Çar. Şub 28th, 2024

Tekne için uygun bir otopilot seçmek biraz karmaşık gelebilir. Biraz daha fazla teknik bilgi gereksiniminin olduğu otopilotu seçerken en önemli unsur teknenizin dümen sistemidir. Dümen sistemleri genellikle teknelerin boyutlarına göre farklılaşabilir.

Aslında otopilotları 2 sınıfta değerlendirmek mümkündür:

1-      Portatif Otopilotlar:

Bu tip otopilotlar genellikle 30-32 feet uzunluğa kadar olan teknelerde tercih edilmektedir. Teknede yeke dümen ya da tekerlek dümen sistemi olabilir. Otopilotlar her iki dümen tipine de uyarlanabilmekte ve monte edilebilmektedir. Bu seçimi yaparken teknenin ağırlığı ve boyu da dikkate alınmalıdır. Montajı oldukça kolay olan bu model tekne otopilotlarında elektronik pusula da bütünleşik olarak üretilmişlerdir.  

2-      Hidrolik – Mekanik Otopilotlar:

Bu sistem otopilotlar biraz daha karmaşık gelebilir. Sistemin daha çok parçası ve donanımı vardır. Dümen sistemi mekanik olduğunda mekanik sürücü dümen sistemine kumanda eder. Bu tip otopilot sistemlerinde ekran ve kontrol ünitesi, kara kutu, mekanik sürücü, elektronik pusula bulunur. Eğer dümen sisteminiz hidrolik ise tekne hidrolik dümeninin kapasitesine uygun hidrolik bir pompa seçilmeli ve buna göre montajı yapılmalıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »