• Per. May 30th, 2024
  Orsa seyri rüzgarüstüne yapılan seyirdir. Bundan dolayı en yavaş yelken seyridir. Çünkü rüzgârı bu açıyla aldığınızda rüzgar gücünün çok önemli bir kısmı tekneyi ileri hareket ettirmek yerine yatırmaya harcanır. Bu fark dört kata kadar çıkar. Teknenin yan yatması denizciler için de konforsuz bir seyir demektir. Çünkü rüzgâr da daha şiddetli hissedilir.

Teknenin başı sürekli dalgalarla inip çıkar. Ayrıca mürettebat sürekli rüzgarüstü tarafta oturmak zorunda olduğundan serpintiden de fazla etkilenir.

Orsa Seyrinde Yelken Trimleri:

Bu seyirde flok çarmıklara kadar, ana yelken de teknenin ortasına kadar trim edilir. Orsa seyrine “volta vurmak” denilir.   Orsa seyrinde eğer hareketli salmalı bir teknedeyseniz salma olabildiğince suya indirilir. Orsa seyrinin belirgin özelliği yelkenlerin olabildiğince gergin trim edilmesidir. Flok ıskotası, yelken çarmıklara yaklaşana dek gerilmelidir. Ön yelkeniniz flok yerine Cenova ise, fazla trim etmeniz halinde direğe ve direk gurcatalarına yaslanacaktır. Cenovayı bu kadar trim etmeyin. Orsa seyirde yelkenler mümkün olduğunca düz olmalıdır. Ana yelken ve ön yelken mandarlarının gergin olmasına özen gösterilmelidir.

Orsa seyrinde rüzgârın etkisiyle yanal hareket de yapacağından hiçbir teknenin ya da nesnenin rüzgarüstü tarafından geçmemelidir.  

 

Orsa Seyrinin Temel Özellikleri:

                Orsa seyri ile ilgili temel özellikleri aşağıda bulabilirsiniz:

1-      Tekne hareketli salmalı ise salma tamamen indirilmelidir.

2-      Yelkenler olabildiğince trim edilmelidir.

3-      Yelken, mandarların iyice çekilmesi ile düz hale getirilmelidir.

4-      Kırkbeş derecelik açı korunarak rota kısaltılmaya çalışılır.

5-      Mürettebat rüzgarüstü tarafta oturmalıdır.

6-      Eğer çok serpinti yoksa mürettebat başta da oturabilir.

 

Bir yanıt yazın

Translate »