Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Ne kadar “Kaloma” Vermeli

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Halatlar, Bağlar ve Demirleme 15 Haziran 2013

      Tekne demirleme işlemi sırasında denize bırakılacak zincir ya da halat uzunluğu demirlemenin başarılı olması için çok önemlidir. Suyun derinliği ile suya bırakılan zincir ya da halatın uzunluğunun oranına “kaloma” adı verilir.

        Basit olarak ifade edildiğinde, demir halatının mümkün olduğunca yatay pozisyonda olması tercih edilmelidir. Bu da tabii ki derinliğe oranla uzun bir demir halatı ya da zinciri bırakmayı gerektirecektir. Burada bir kural olarak sakin havalarda 3’e 1 yüksek havalarda 7’ye 1 (10 metre derinliğe 70 metre kaloma) oranı yaklaşık değerler olarak verilebilir.

      Daha güvenli demirleme için bu uzunluk arttırılarak çapa üzerindeki gerilim azaltılabilir. Bu da daha iyi demir tutma anlamına gelecektir. Bu arada diğer bir öneri de halat ya da zinciri belirli aralıklarla (önerilen 5 metre) işaretlemek ve ne kadar halat kullandığınızı kontrol altında tutmak olacaktır.

 

  

2122 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]