Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Nasıl Camadan Vuralım?

Tekne ve Denizcilik 31 Ocak 2015

Camadana Vurmak

Nasıl camadan vuralım. Camadan vurmanın teknede birden fazla yolu vardır. Bu yazımızda camadan vurma ile ilgili alternatifleri ele alıyoruz.
Camadana vurmak, sert rüzgârlarda bayılmayı azaltmak ve teknenin kontrolünü sürdürebilmek için yelken alanını azaltmak demektir.
Ön yelken, istralyasındaki dönen bir mekanizmayla sarılarak kolay ve çabuk bir şekilde azaltılabilir. Mekanizma, altta bir halatla döndürülen makarayla çevrilen alüminyum çubuktur. (Çoğunlukla baş istralya da döner). Aslında, birçok yelken sarma mekanizması yelkeni küçültmek için kullanıldığında, yelkeni dolu hale getirip, orsaya uygun olmak lan çıkardığı için pek verimli değildir. Orsa yakasına özel tedbirlerle, torbalanma azaltılabilirse de, makaralı sistemlerle iyice azaltılmış bir yelkenin şekli her zaman camadanlarla bağlanmış bir yelkenin şeklinden daha verimsiz olacaktır.
Camadanları olan bir ön yelken, ıskotalara yer değiştirip, orsa ve güngörmez yakalarındaki tramola düzenini daha yukarda ki matafyonlara alarak küçültülebilirse de, en iyisi, yelkeni olduğu gibi indirip yerine bir fırtına floku basmaktır.

Baş bodoslamaya takılmış, makaralı ön yelken küçültme sisteminin kesiti. Baş istralya orsa yakasından geçerek sistemdeki uca bağlanıp, sarma makarasını sabit armanın bir parçası haline getirir.
Kullanıldığında, yelkeni dolu hale getirip, orsaya uygun olmak lan çıkardığı için pek verimli değildir. Orsa yakasına özel tedbirlerle, torbalanma azaltılabilirse de, makaralı sistemlerle iyice azaltılmış bir yelkenin şekli her zaman camadanlarla bağlanmış bir yelkenin şeklinden daha verimsiz olacaktır.
Camadanları olan bir ön yelken, ıskotalara yer değiştirip, orsa ve güngörmez yakalarındaki tramola düzenini daha yukarda ki matafyonlara alarak küçültülebilirse de, en iyisi, yelkeni olduğu gibi indirip yerine bir fırtına floku basmaktır.
Birçok çağdaş ana yelken düzeninde gizli camadan sistemi bulunur. Bu sistemlerle basitçe yelkeni alçaltır ve bumbanın başında ve sonundaki yeni matafyonlardan yelkeni bumbaya bağlarsınız. Bazı ana yelkenlerde de, ön yelkenlerde olduğu gibi, sarma sistemleri bulunur ve bu tür sarma sistemleri direk ya da bumbanın içine yerleştirilir. Pahalıdırlar ve arıza çıkarmaya yatkın olurlar. Yelkenin bumbanın çevresine sarıldığı çoğunlukla eski teknelerde görülen sistemler de vardır. Bununla beraber, verimsiz torbalanmış yelkenler ortaya çıkardığı için günümüzde bu sistemler neredeyse tamamen bırakılmış durumdadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]