• Çar. Şub 28th, 2024
Camadana Vurmak

Nasıl camadan vuralım. Camadan vurmanın teknede birden fazla yolu vardır. Bu yazımızda camadan vurma ile ilgili alternatifleri ele alıyoruz.
Camadana vurmak, sert rüzgârlarda bayılmayı azaltmak ve teknenin kontrolünü sürdürebilmek için yelken alanını azaltmak demektir.
Ön yelken, istralyasındaki dönen bir mekanizmayla sarılarak kolay ve çabuk bir şekilde azaltılabilir. Mekanizma, altta bir halatla döndürülen makarayla çevrilen alüminyum çubuktur. (Çoğunlukla baş istralya da döner). Aslında, birçok yelken sarma mekanizması yelkeni küçültmek için kullanıldığında, yelkeni dolu hale getirip, orsaya uygun olmak lan çıkardığı için pek verimli değildir. Orsa yakasına özel tedbirlerle, torbalanma azaltılabilirse de, makaralı sistemlerle iyice azaltılmış bir yelkenin şekli her zaman camadanlarla bağlanmış bir yelkenin şeklinden daha verimsiz olacaktır.
Camadanları olan bir ön yelken, ıskotalara yer değiştirip, orsa ve güngörmez yakalarındaki tramola düzenini daha yukarda ki matafyonlara alarak küçültülebilirse de, en iyisi, yelkeni olduğu gibi indirip yerine bir fırtına floku basmaktır.

Baş bodoslamaya takılmış, makaralı ön yelken küçültme sisteminin kesiti. Baş istralya orsa yakasından geçerek sistemdeki uca bağlanıp, sarma makarasını sabit armanın bir parçası haline getirir.
Kullanıldığında, yelkeni dolu hale getirip, orsaya uygun olmak lan çıkardığı için pek verimli değildir. Orsa yakasına özel tedbirlerle, torbalanma azaltılabilirse de, makaralı sistemlerle iyice azaltılmış bir yelkenin şekli her zaman camadanlarla bağlanmış bir yelkenin şeklinden daha verimsiz olacaktır.
Camadanları olan bir ön yelken, ıskotalara yer değiştirip, orsa ve güngörmez yakalarındaki tramola düzenini daha yukarda ki matafyonlara alarak küçültülebilirse de, en iyisi, yelkeni olduğu gibi indirip yerine bir fırtına floku basmaktır.
Birçok çağdaş ana yelken düzeninde gizli camadan sistemi bulunur. Bu sistemlerle basitçe yelkeni alçaltır ve bumbanın başında ve sonundaki yeni matafyonlardan yelkeni bumbaya bağlarsınız. Bazı ana yelkenlerde de, ön yelkenlerde olduğu gibi, sarma sistemleri bulunur ve bu tür sarma sistemleri direk ya da bumbanın içine yerleştirilir. Pahalıdırlar ve arıza çıkarmaya yatkın olurlar. Yelkenin bumbanın çevresine sarıldığı çoğunlukla eski teknelerde görülen sistemler de vardır. Bununla beraber, verimsiz torbalanmış yelkenler ortaya çıkardığı için günümüzde bu sistemler neredeyse tamamen bırakılmış durumdadır.

Bir yanıt yazın

Translate »