Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Nasıl Camadan Vuralım?

Tekne ve Denizcilik 31 Ocak 2015

Camadana Vurmak

Nasıl camadan vuralım. Camadan vurmanın teknede birden fazla yolu vardır. Bu yazımızda camadan vurma ile ilgili alternatifleri ele alıyoruz.
Camadana vurmak, sert rüzgârlarda bayılmayı azaltmak ve teknenin kontrolünü sürdürebilmek için yelken alanını azaltmak demektir.
Ön yelken, istralyasındaki dönen bir mekanizmayla sarılarak kolay ve çabuk bir şekilde azaltılabilir. Mekanizma, altta bir halatla döndürülen makarayla çevrilen alüminyum çubuktur. (Çoğunlukla baş istralya da döner). Aslında, birçok yelken sarma mekanizması yelkeni küçültmek için kullanıldığında, yelkeni dolu hale getirip, orsaya uygun olmak lan çıkardığı için pek verimli değildir. Orsa yakasına özel tedbirlerle, torbalanma azaltılabilirse de, makaralı sistemlerle iyice azaltılmış bir yelkenin şekli her zaman camadanlarla bağlanmış bir yelkenin şeklinden daha verimsiz olacaktır.
Camadanları olan bir ön yelken, ıskotalara yer değiştirip, orsa ve güngörmez yakalarındaki tramola düzenini daha yukarda ki matafyonlara alarak küçültülebilirse de, en iyisi, yelkeni olduğu gibi indirip yerine bir fırtına floku basmaktır.

Baş bodoslamaya takılmış, makaralı ön yelken küçültme sisteminin kesiti. Baş istralya orsa yakasından geçerek sistemdeki uca bağlanıp, sarma makarasını sabit armanın bir parçası haline getirir.
Kullanıldığında, yelkeni dolu hale getirip, orsaya uygun olmak lan çıkardığı için pek verimli değildir. Orsa yakasına özel tedbirlerle, torbalanma azaltılabilirse de, makaralı sistemlerle iyice azaltılmış bir yelkenin şekli her zaman camadanlarla bağlanmış bir yelkenin şeklinden daha verimsiz olacaktır.
Camadanları olan bir ön yelken, ıskotalara yer değiştirip, orsa ve güngörmez yakalarındaki tramola düzenini daha yukarda ki matafyonlara alarak küçültülebilirse de, en iyisi, yelkeni olduğu gibi indirip yerine bir fırtına floku basmaktır.
Birçok çağdaş ana yelken düzeninde gizli camadan sistemi bulunur. Bu sistemlerle basitçe yelkeni alçaltır ve bumbanın başında ve sonundaki yeni matafyonlardan yelkeni bumbaya bağlarsınız. Bazı ana yelkenlerde de, ön yelkenlerde olduğu gibi, sarma sistemleri bulunur ve bu tür sarma sistemleri direk ya da bumbanın içine yerleştirilir. Pahalıdırlar ve arıza çıkarmaya yatkın olurlar. Yelkenin bumbanın çevresine sarıldığı çoğunlukla eski teknelerde görülen sistemler de vardır. Bununla beraber, verimsiz torbalanmış yelkenler ortaya çıkardığı için günümüzde bu sistemler neredeyse tamamen bırakılmış durumdadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]