• Paz. May 26th, 2024

        Motorlu bir tekne sahibi olanlar genellikle birçok koy ve plajı gezmek sahile olabildiğince yanaşmak isterler. Ancak bu basit bir kano ile kumlara yaslanmaya pek benzememelidir. Birçok kaza ya da tekneye gelebilecek hasar genelde bu aşamada gerçekleşmektedir. Dikkat edilmezse tekneyi yeniden yüzdürmek zor olabilir.

        Bir plajda en iyi çapa pozisyonu teknenin pruvasını denize yöneltmektir. Böylelikle teknenin en yüksek yeri denize dönük olur ve gelecek dalgalar teknenin fazla yalpa yapmasına sebep olmaz. Ayrıca teknenin kıç tarafı karaya yakın olduğundan sahile ulaşmak, teknede yüzme platformu varsa daha rahat faydalanma olanağı da bulunur.  

      Yeterince açıkta iken teknenin başından çapa atılarak tornistan yapılarak karaya iyice yaklaşabilirsiniz. Ancak bu arada pervaneyi de unutmamak gerekir. Derinlik ve dip yapısı pervanenin çalışabileceği kadar temiz ve derin olmalıdır. Kısa süreli duraklamalarda göz ardı edilebilirse de gerekiyorsa gelgit de göz önüne alınmalıdır. Tekne Motoru dıştan takma ise ya da trim imkanı varsa motor alt ünitesi olası pervane hasarlarına karşı kaldırılmalıdır.

        Bu arada tabii ki en iyisi sahile fazla yaklaşmamaktır. Yelkenli tekne sahipleri zaten derin suları her zaman sığ sulara tercih ederler. Ancak motoryat sahipleri de gerekmedikçe sığ sularda riske girmemelidir.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »