• Cts. Nis 13th, 2024

Araba motorlarında olduğu gibi tekne motorlarının da düzenli yağ değişimleri önemlidir. Dört zamanlı deniz motorları yağ pompası aracılığı ile motorun hareketli parçalarını sürekli yağlayarak sürtünme ve yüksek sıcaklıkla oluşabilecek hasarları önler. Ancak yüksek ısı ve sürekli sürtünme bir süre sonra motor yağının özelliğini yitirmesine neden olur. Bu durumda da motor yağının koruyucu etkisi azalır ya da kalmaz.

Aslında elinizden bu tür işler geliyorsa birkaç el aleti yardımıyla yağ değişimini kendiniz de yapabilirsiniz.

1-      Yağ Filtresi anahtarı, adından da anlaşılacağı üzere yağ filtresini takılı olduğu yerden çıkarmaya yarar. Bu aracı kolaylıkla oto yedek parçacılardan bulabilirsiniz.

2-      Ayarlı Pense, boşaltma tapasını açmak için gerekli olacaktır.

3-      Bir kova, kirli ve eski yağı boşalmak için kullanılacak.

4-      Biraz da üstüpü ya da paçavra bez temizlik için elinizin altında bulunsun.

Tabii ki sadece bunlar yetmez. İşin en önemli kısmı doğru yağ seçimidir. FC-W kodu genellikle tekne motor yağları için kullanılan bir standarttır. Bu kodun bulunduğu yağlar gerekli özellikleri gösteren motor yağlarıdır. Ancak bu konu için en iyi kaynak motor kullanım kılavuzu ve üretici önerileridir.

Motor yağının miktarı da elbette önemlidir. Bu konuda ne kadar kullanmanız gerektiği ile ilgili olarak kullanım kılavuzunu dikkate alın. Ne fazla ne de eksik olması tercih edilmez. Bununla birlikte bazı üreticiler sadece belirli markalar kullanıldığında motor için garanti vermekte aksi halde garanti kapsamı dışında değerlendirebilmektedirler. Bu ayrıntı önemlidir.

Motor yağ filtresine gelince her yağ değişiminde mutlaka değiştirtilmelidir.  Bazı filtreler sadece otomobil kullanımı için olabilmekte ve marin tip yağ filtresi aldığınızdan emin olun.

Her seyir günü öncesi motor yağ gösterge çubuğu kontrol edilmeli. Eğer yağ eksikse yeteri kadar ilave edilerek tamamlanır.  Bazı motorlarda yağ kontrol çubuğu, bazı motorlarda ise motor seviye göstergesi bulunmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

Translate »