Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Motor Soğutma Suyu Pompası

Tekne Ekipmanları 13 Haziran 2013

Teknenin su pompaları ya da devirdaim pompalarının her 100 saatte kontrol edilmesi ya da değiştirilmesi önerilmektedir. Bu işlemi tabii ki teknik yardım alarak da ya da kendimiz de yapabiliriz. Bunun için uygun yedek parça kitleri öncelikle temin edilmeli.

B

Devir daim pompası değişimi öncesi soğutma suyu boşaltılmalı hortumlar ve onları bağlayan kelepçeler gevşetilmeli. Bağlı olduğu kayış ta çıkarıldıktan sonra montaj cıvataları çıkarılarak pompa sökülür.

 devirdaim pompa tekne

Bu arada hangi cıvatayı nereden çıkardığınıza dikkat edin mümkünse not edin.  Mil ve yatağından pompa çıkarıldıktan sonra impeller değiştirilir.  Satın almış olduğunuz tamir kiti içerisindeki o-ring ve contalar değiştirilerek yeniden pompa yerine takılır.

 SeaWaterPickUpPump

Dıştan takma motorlarda ise bu işlem biraz daha farklı. Alt ünitede yer alan impeller görseldeki gibi çıkarılarak işlem yapılır. Ancak tabii ki dıştan takma motorlarda bu işlem biraz daha karmaşık olduğundan teknik servis yardımı alınmasını öneririz.

 

CKırmızı işaretli bölümde dıştan takma motorun alt ünitesinde ulunan soğutma suyu pompasını görebiliriz.

EParçanın montajını tam yapmadan önce mil hareket etirilerek doğru doğrultuda olup olmadığı kontrol edilmelidir.

E D

  

6362 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]