• Cts. Nis 13th, 2024

Tekne sahiplerinin bildiği gibi teknelerde motor harareti pek ender olaylardan biri değildir. Hatta motor arızalarının önemli bir kısmı bu sebeple gerçekleşir. Dıştan takma motorların belirli beygir gücü üzerinde olanları ve dizel motorların tamamına yakınında sesli ve ışıklı uyarılar motor hararetini haber verirler. Bu sorunun yaygın sebebi su girişinin denizde poşet, plastik parçası gibi maddelerle tıkanmasıdır.

Tekne Motoru Harareti

Bunun için ilk yapılması gereken motor içten takmaysa egzoz çıkışının, dıştan takmaysa motor su çıkışının kontrol edilerek devridaimin çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesidir. Tabii ki hemen motoru durdurmak gerekir. Sırasıyla su filtresi ve dışarıdan su girişinin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek gereklidir. Tabii ki bu kontrolü teknenin içerisinde yapmak maalesef mümkün değildir. Yaz aylarıysa biraz serinlemek iyi gelir ama kış aylarıysa üşümek garantidir. Bu olasılıklar devre dışıysa bir de motor kayışına bakalım. Kayışın ayarını kontrol edin. Son olarak da impeller arızası söz konusu olabilir. İmpeller, devirdaim pompasının içerisindeki lastik çarktır. Yedeği teknede bulunması değiştirmeyi öğrenmek size çok yararlı olur.
Tekne motorunun hararet yapmasının olası sebepleri bunlardır. Aslına bakarsanız ilk iki olasılığı devre dışı bırakırsanız (ki onlar bir anda oluşan sorunlardır), diğerleri düzenli bakımla bertaraf edilecek konulardır. Dolayısı ile motorla seyir yapıyorsanız ona iyi bakın. Motorlar genellikle yardımcı elemanları ile ilgili sorunlardan arıza yaparlar, bu parçalar da bakımla hizmet verirler.

Bir yanıt yazın

Translate »