Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Motor Göstergeleri

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru 15 Haziran 2013

        Birçok kişi aracının kontrol panelinde sadece yakıt ve hız göstergesi ile ilgilenir. Çoğu da yağ basıncı ve motor devri hakkında fazla bilgiye sahip değildir. Teknede önem vermeniz gereken bazı göstergeler ile ilgili bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

Yakıt Göstergesi: Yakıt göstergeleri genellikle ikinci el teknelerde çalışmama eğilimindedir. Yakıt tankını doldurduğunuzda göstergesi ile ilgili olarak daha net bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Mutlaka kontrol edilmelidir.

Motor Devri: Motor devir göstergesi RPM olarak motor devrini göstermektedir. Motor ile ilgili sorunlar öncelikle kendini motor devir kayıplarında gösterir.

Hız Göstergesi: Hız göstergesi seyir açısından önemli olmakla birlikte aslında GPS ile d tekne hızı ile ilgili bilgi edinmek mümkündür.

Yağ Basıncı Göstergesi: Bu gösterge yağın motor içerisindeki sirkülasyonunu göstermesi açısından önemlidir. Düzenli kontrol edilmelidir. Arızalı ise değiştirilmelidir.

Voltmetre: Bu gösterge alternatörün çalışıp çalışmadığını gösterir. Ayrıca kötü bir bağlantı varsa onu da görmek mümkündür. Tabii ki en önemlisi akülerin durumu hakkında net bir bilgi edinmek mümkün olur. 

 

 

 

 

2277 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]