Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Motor Çalıştırma Kuralları

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Tekne Motorunu Çalıştırma Kuralları:

Denizcilik bir kurallar bütünüdür. Tüm ekipmanları güvenli ve belirli kurallara göre kullanmak esastır. Bu açıdan "tekne motorunu" çalıştırırken de temel bazı kuralları uygulamak, gerekli adımları teker teker geçmek gerekir. Aşağıda aşamaları ile birlikte tekne motoru çalıştırma prosedürünü okuyabilirsiniz:

1-      Eğer teknede motor bölmesinde fan varsa çalıştırarak işe başlamak en iyisidir. Yoksa motorun bulunduğu bölüm kapağını bir süre açarak havalanmasına izin verin. Bunun sebebi tekneyi en son kullandığınızdan bu yana motor bölmesinde yakıt buharı birikimi olmuş olabilir. Genellikle içten takma motorlar ya da stern drive motorların bulunduğu konumlarda aküler ve kablolar yer almaktadır. Bu da ateşleme sırasında olası bir kıvılcımla teknede yangına sebep olabilecek bir durumdur. Bu tehlikeli yakıt buharı aslında detektörlerle de tespit edilebilirse de teknenizde bunlardan biri yoksa burnunuzu da kullanmayı deneyebilirsiniz.

2-      Sonraki aşama ise yakıt pompasını sıkarak motora yakıt iletme işlemidir. Platik pompayı birkaç kez sıktıktan sonra sertleştiğini fark edersiniz. Bu pompalamanın yeterli olduğu anlamına gelir.

3-      Motorun vites kolunu boş pozisyonuna getirin. Çoğu motor vites boşta değilken çalışmaz ya da marş motorunu çalıştırmanıza izin vermez.

4-      İçten takma tekne motorları ve bazı performans teknelerinde yakıt kolu ve vites kolu birbirinden ayrılmıştır. Yakıt kolunun topuzu kırmızı, vites kolunun topuzu ile siyah renktedir. Çalıştırma durumunda kırmızı kol biraz ileride, siyah kol ise ortada yani boş pozisyonda olmalıdır.

5-      Gerekiyorsa jikle çekilebilir. Ancak enjektörlü motorlarda buna gerek olmaz. Marşa 5 – 10 saniye basarak motoru çalıştırın. Gaz kolunun fazla açık olmamasına dikkat edin. Aksi halde motor çok yüksek bir devirle çalışmaya başlayacaktır.

6-      Genellikle ilk 10 saniye geçinceye kadar motor çalışmış olmalıdır.

7-      Motor çalıştıktan sonra (20 saniye kadar) motoru rölanti moduna getirerek ısınmasını sağlayın.

8-      Hareket etmeden önce motorun bir süre çalışarak ısınması için biraz zaman verin. Hem olası aksilikleri önlemiş olursunuz hem de motorda bir arıza varsa gözleyebilirsiniz.

9-      Eğer teknenizde çift motor varsa aynı işlemleri her iki motor için de yapın. Bir motor çalışıyorken diğerinin çalışma sesini duymanı güç olabilir. Bunun için devir saatini kontrol ederek motorun çalışma durumunu görebilirsiniz. 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]