Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Motor Çalıştırma Kuralları

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Tekne Motorunu Çalıştırma Kuralları:

Denizcilik bir kurallar bütünüdür. Tüm ekipmanları güvenli ve belirli kurallara göre kullanmak esastır. Bu açıdan "tekne motorunu" çalıştırırken de temel bazı kuralları uygulamak, gerekli adımları teker teker geçmek gerekir. Aşağıda aşamaları ile birlikte tekne motoru çalıştırma prosedürünü okuyabilirsiniz:

1-      Eğer teknede motor bölmesinde fan varsa çalıştırarak işe başlamak en iyisidir. Yoksa motorun bulunduğu bölüm kapağını bir süre açarak havalanmasına izin verin. Bunun sebebi tekneyi en son kullandığınızdan bu yana motor bölmesinde yakıt buharı birikimi olmuş olabilir. Genellikle içten takma motorlar ya da stern drive motorların bulunduğu konumlarda aküler ve kablolar yer almaktadır. Bu da ateşleme sırasında olası bir kıvılcımla teknede yangına sebep olabilecek bir durumdur. Bu tehlikeli yakıt buharı aslında detektörlerle de tespit edilebilirse de teknenizde bunlardan biri yoksa burnunuzu da kullanmayı deneyebilirsiniz.

2-      Sonraki aşama ise yakıt pompasını sıkarak motora yakıt iletme işlemidir. Platik pompayı birkaç kez sıktıktan sonra sertleştiğini fark edersiniz. Bu pompalamanın yeterli olduğu anlamına gelir.

3-      Motorun vites kolunu boş pozisyonuna getirin. Çoğu motor vites boşta değilken çalışmaz ya da marş motorunu çalıştırmanıza izin vermez.

4-      İçten takma tekne motorları ve bazı performans teknelerinde yakıt kolu ve vites kolu birbirinden ayrılmıştır. Yakıt kolunun topuzu kırmızı, vites kolunun topuzu ile siyah renktedir. Çalıştırma durumunda kırmızı kol biraz ileride, siyah kol ise ortada yani boş pozisyonda olmalıdır.

5-      Gerekiyorsa jikle çekilebilir. Ancak enjektörlü motorlarda buna gerek olmaz. Marşa 5 – 10 saniye basarak motoru çalıştırın. Gaz kolunun fazla açık olmamasına dikkat edin. Aksi halde motor çok yüksek bir devirle çalışmaya başlayacaktır.

6-      Genellikle ilk 10 saniye geçinceye kadar motor çalışmış olmalıdır.

7-      Motor çalıştıktan sonra (20 saniye kadar) motoru rölanti moduna getirerek ısınmasını sağlayın.

8-      Hareket etmeden önce motorun bir süre çalışarak ısınması için biraz zaman verin. Hem olası aksilikleri önlemiş olursunuz hem de motorda bir arıza varsa gözleyebilirsiniz.

9-      Eğer teknenizde çift motor varsa aynı işlemleri her iki motor için de yapın. Bir motor çalışıyorken diğerinin çalışma sesini duymanı güç olabilir. Bunun için devir saatini kontrol ederek motorun çalışma durumunu görebilirsiniz. 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]