Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Makine ile Rıhtıma Aborda Olmak

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 20 Aralık 2017

Yelkenli teknelerin makineleri güçlü değildir. Makine ile hızlı gidemez ve tornistanda geri gitmek yerine yana giderler. Ancak bundan da kötüsü hiç makinesi olmayan yelkenli teknelerdir.
Makine ile yol alıp, rıhtımın rüzgâr üstü tarafına bağlanacaksanız dümen dinleyebilecek kadar bir hızla yanaşmanız gerekir. Usturmaçalar yerinde olmalıdır. Yaklaşınca dönüp rıhtıma paralel hale gelmelisiniz. Rüzgâr tekneyi rıhtıma yanaştıracaktır.

Önce baş halatını sonra da arka çapraz (pürmeçe) halatını bağlayın. Biraz ileri yol verip teknenin kıçını rıhtıma yanaştırıp kıç halatını, son olarak da ön çapraz halatını bağlayın.
Tekne rıhtımın ya da iskelenin rüzgâraltı tarafına bağlanacaksa, rüzgârüstüne dönerek yaklaşın. Bu yavaşlamanıza yardımcı olur. (Usturmaçaların donatılmış olması gerekir.) Rıhtıma yaklaşınca paralel gelecek şekilde dönün.

Manevranın bu kısmında zamanlama hatası yaygın olarak yapılmakta ya rıhtıma tam yaklaşamadan, ya da çok yaklaşınca dönülmekte ve ikinci hata çarpışmayla sonuçlanmaktadır.
Makineler pervaneleri ileri yolda genellikle saat yönünde dönerler; tornistanda ise saatin tersi yönünde. Pervaneniz saatin ters yönünde dönüyorsa, teknenizin kıçı pervane dönüş yönüne, sola çeker, teknenin başı sağa yönelir. Bu yan kuvvete “tork” denir. Tork teknenin rıhtıma yanaştığı yöne göre yanaşmaya yardımcı da olabilir, engel de.

Rıhtımda halat atabileceğiniz birinin olması yanaşmayı kolaylaştırır. Rıhtımda kimse yoksa mürettebattan biri direğin önünde güvenli bir mesafeden arka çapraz halatıyla rıhtıma atlamalıdır. Atlamadan önce halatın yeteri kadar boş bırakılması gerekir. Arka çapraz halatı bağlandıktan sonra baş halatı kasılmalıdır.
Kapalı bir yere yanaşmak rüzgâr ve akıntının yönüne bağlıdır. Rüzgâr ya da akıntıya karşı yanaşmak zor değildir, bu etkenler tekneyi yavaşlatacaktır. Önce baş halatı ve arka çapraz halatı bağlanır. (Bu tür yanaşmalarda bu iki halata çok iş düşer. Ayrıca usturmaçaların rıhtıma yanaşmadan önce donatılmış olması gerekir.) Tornistan yapmak da tekneyi yavaşlatır.

Tekne rıhtıma iskele tarafından yanaşırken, tornistan yapıldığında teknenin kıçının sola yani iskeleye doğru kayması bu yanaşmayı kolaylaştırır. Öte yandan tekne diğer tarafta olsaydı, tornistan yapılması işe yaramayacaktı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]