• Çar. Kas 29th, 2023

     Motorlu bir tekneyle limandan ayrılırken dikkat edilmesi gereken, en azından uygulanmasında yarar olan bazı adımlar bulunmaktadır.

Sırasıyla bunlara bakacak olursak:

1-      Önce Güvenlik: Motoru çalıştırdınız ve her şey normal görünüyor. Teknenin etrafını kontrol edin. Özellikle pervane çevresinde ya da yakınında tehlike yaratabilecek bir durum ya da en azından pervaneye dolanacak bir halat olmamasına dikkat edin.  

2-      Dıştan takma bir motor ise motor trimini kontrol edin: Motoru vitese geçirmeden önce motor trimini iyice aşağıya indirin.

3-      Hem motor trimini tekrar kontrol edin. (İki kez çünkü bu önemli)

4-      Her zaman yavaş bir şekilde hareket edecek düzeyde yola çıkın. Özellikle liman içerisinde sadece teknenin dümen tutmasına yetecek hızda ilerleyin. Böylece acil bir durumda güvenle tekneyi durdurabilirsiniz.

5-      Hızı yavaşça arttırın: Her zaman hızı yavaşça arttırın. Özellikle motor soğuksa birden çok fazla gaz vererek zorlamayın. Deniz trafiği ve hava koşullarını göz önünde bulundurun.

6-      Seyir hızını ayarlayın: Birçok tekne genellikle 20 mil hızda “planning” pozisyonuna geçer. Ancak tekneden tekneye değişsen bu optimum seyir hızını kendiniz zamanla ayarlayabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

Translate »