Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Limandan Motorla Ayrılma

Deniz Seyir Bilgileri, Marina ve Limanlar, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

     Motorlu bir tekneyle limandan ayrılırken dikkat edilmesi gereken, en azından uygulanmasında yarar olan bazı adımlar bulunmaktadır.

Sırasıyla bunlara bakacak olursak:

1-      Önce Güvenlik: Motoru çalıştırdınız ve her şey normal görünüyor. Teknenin etrafını kontrol edin. Özellikle pervane çevresinde ya da yakınında tehlike yaratabilecek bir durum ya da en azından pervaneye dolanacak bir halat olmamasına dikkat edin.  

2-      Dıştan takma bir motor ise motor trimini kontrol edin: Motoru vitese geçirmeden önce motor trimini iyice aşağıya indirin.

3-      Hem motor trimini tekrar kontrol edin. (İki kez çünkü bu önemli)

4-      Her zaman yavaş bir şekilde hareket edecek düzeyde yola çıkın. Özellikle liman içerisinde sadece teknenin dümen tutmasına yetecek hızda ilerleyin. Böylece acil bir durumda güvenle tekneyi durdurabilirsiniz.

5-      Hızı yavaşça arttırın: Her zaman hızı yavaşça arttırın. Özellikle motor soğuksa birden çok fazla gaz vererek zorlamayın. Deniz trafiği ve hava koşullarını göz önünde bulundurun.

6-      Seyir hızını ayarlayın: Birçok tekne genellikle 20 mil hızda “planning” pozisyonuna geçer. Ancak tekneden tekneye değişsen bu optimum seyir hızını kendiniz zamanla ayarlayabilirsiniz.

 

 

 

1597 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]