Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Kuzey Ege’de Bulunan Deniz Fenerleri

Tekne ve Denizcilik 21 Ekim 2018

Kuzey Ege denizinde yer alan deniz fenerleri ve bu deniz fenerlerinin karakteristikleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.
Kuzey Ege Bölgesi Tanımı: Türkiye, Yunanistan sınırında Enez’den başlayarak, Saros körfezi, Gökçe ada, Bozcaada, Baba burnu, Edremit körfezi, Ayvalığa kadar olan deniz alanı Kuzey Ege olarak tanımlanmıştır.

Kuzey Ege’de Bulunan Deniz Fenerleri:
Nis. Zürafa – – – – – – – FnF1 (2) W8M
Bakla Burnu – – – – – – FnF1W3s5M
Büyükkemikli – – – – –FnF1W5s10M
Aydıncık Burnu – – – – FnF1(3)W20s9M
Mehmetçik – – – – – – – FnF1WR5s14-10M
Tavşan Adası – – – – – -FnF1WR5s14-10M
Bozcaada Batı Burnu FnF1(2) 15s15M
Baba burnu – – – – – – -FnF1(4)W20s15M
Sivrice burnu – – – – – -FnF1(2)W10s 10M
Akra Molivas – – – – – -FnLF1WG10s128M
Güneş adası – – – – – – FnF1W3s8M
Korkut burnu – – – – – FnF1 W 3s 7M

Kuzey Ege’de bulunan belirgin maddeler:
Çanakkale boğazı, Ege denizi çıkışında, Abide burnu üzerindeki Mehmetçik abidesi 47 metre yüksekliği ile uzak mesafelerden seçilebilen bir yapıdır. Gelibolu yarımadası güney batı ucunda Mehmetçik feneri, kuzey batı ucunda Büyük kemikli feneri beyaz kuleleri ile uzaklardan seçilebilen belirgin yapılardır. Baba burnu feneri ve Babakale camii minaresi 32-50 metre yükseklikte beyaz yapılan ile uzaklardan seçilebilen yapılardır. Assos harabeleri Behramkale sırtlarında taş yapılar ile seçilmektedir. Ayvalığın kuzey batısındaki Maden adası zirvesinde bölgede maden taşı olarak bilinen taş bir yapı açık havalarda belirgindir.

731 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]