Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Kış Aylarında Teknede Daha Fazla Zaman için 10 İpucu

Denizde Güvenlik, Tekne Yaşamı 19 Aralık 2021

Kış geldi çattı…Kış aylarında teknede genelde daha az zaman geçiririz. Ancak bu zamanı uzatmanın bazı yolları var. Bu yazımızda 10 ipucu ile bu konuya değineceğiz.

Özellikle pandemi sonrası denizciliğe ilgi oldukça arttı. Siz de bu kişilerden biriyseniz ve balıkçılığa da merak sardıysanız, kış aylarında da neden bu keyiften mahrum kalasınız?

Evet gelelim madde madde 10 ipucumuza…

İşte İşinize Yarayacak 10 İpucu

1 – Ayaklarınızı Koruyun:

Buz gibi havada ıslak ayaklarla kalmak kadar kötüsü yoktur. Bunun için güverteye uygun, su geçirmez, kaymaz botlar edinin. Balıkçılık için üretilen plastik botlarda genelde yalıtım yoktur. Bundan dolayı birden fazla kat çorap ve mümkün ise ayak ısıtıcılarından yararlanabilirsiniz.

2- Katmanlı Giyinin:

Giysilerinizi sıcak ve kuru tutmak önemlidir. Birden fazla kat giysi, tek kat kalın giysiden her zaman daha sıcak tutar. Ayaklarınız için yün çoraplar, başınız için bere veya kapüşonlu bir ceket, eldivenler unutulmamalı. Ayrıca yedek giysi de sizin veya bir arkadaşınızın ihtiyacı için bulundurulmalıdır. Unutmayın…kötü hava yoktur, yanlış giysiler vardır.

3- Buza Dikkat:

Hava sıcaklığı donma derecesinin altına düştüğünde güvertede, küpeştede ve rıhtımda don gerçekleşebilir. Kötü bir düşme durumu hatta denize düşmemek dikkatli olunmalıdır.

4- Hava Durumunu İzleyin:

Kabul gören uygulamalardan yerel hava durumunu sık sık kontrol edin. Asla gerçekten uygun olmayan havada rıhtımı terketmeyin.

5- Korunun:

Rüzgar ve serpintiden korunmak için teknenizdeki seçenekleri değerlendirin. Bir branda imalatçısı size yardımcı olabilir.

6- Isıtıcıyı Kullanın:

Özellikle kamaranızda ısıtıcı varsa yararlanın. Buz gibi soğuktan sonra sıcak kamara ilaç gibi gelir. Kamarayı kuru ve sıcak tutmak moralinize de iyi gelecektir.

7- Motor Yağı Seçimi:

Motor üreticileri soğuk havalarda tekne kullanımı için daha düşük viskoziteli yağların kullanımını önermektedir. Daha verimli kullanım için servisinizde danışabilirsiniz.

8- Avda Daha Derinde ve Daha Yavaş:

Kış aylarında balıklar daha sıcak olan derin sularda daha çok zaman geçirir. Aynı zamanda da daha yavaş hareket ederler. Avınızı bu duruma uygun şekilde planlayabilirsiniz.

9- Sıcak İçecekler: 

Rıhtıma yanaşana kadar alkol alımı önerilmiyor. Sıcak içecekler veya çorbalar tercih edilebilir. 

10- Güvenliği Önceleyin:

Can yeleğinizi mutlaka kullanın. Açık denize çıkacaksanız bir EPIRB cihazı iyi bir fikirdir. Tabii ki çalışır durumda olmalarını sağlamak gerektiğini söylemek gerekmez her halde…Ayırca VHF telsizinizin olması acil durumda denizdeki personele kolayca ulaşmanızı sağlar. Asla bir cep telefonuna güvenerek açık denize çıkmayın.

Bir de her zaman nereye gideceğinizi ve ne zaman geri dönmeyi planladığınızı birilerine söylemeyi unutmayın…

Güvenli Seyirler…. 

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Kış Aylarında Tekne Giyimi” konulu yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]