Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Kavança Atmak

Yelken Seyri 16 Ekim 2015

Kontra değiştirmenin (yön değiştirerek rüzgârın teknenin diğer tarafına esmesi) bir diğer yöntemi, rüzgârı arkadan almak ve kavança atmaktır.
Yelken seyirleri diyagramında rüzgâr altı yönünde yelken yapılamayan bir alan olmadığı için kavança atmak tramola atmaya göre daha kolay olmalıdır. Ve bir bakıma kavança atmak daha kolaydır çünkü tramola atarken rotanızı 90 derece değiştirmeniz gerekirken kavançada birkaç derecelik bir değişiklik yeterlidir. Ancak bumba havuzlukta savrulduğu için kavança atmak tramola atmaya göre daha tehlikelidir. Kavança atmadan önce, yelkenlerin hoşlandığı geniş apaz veya pupa seyrinde olmanız gerektiğini unutmayın. Apaz seyrinde de kavança atmaya başlayabilirsiniz, ancak bu daha büyük bir dönüş gerektirir.
Aşağıdaki adımlar nasıl kavança atılması gerektiğini detaylı bir şekilde açıklar
1. “Alesta kavança!” diye bağırarak mürettebatınızı kavançaya hazırlayın.
Onlara eğilmelerini söylemek asla kimsenin canım acıtmaz. Bumbanın savrulma gücünü dikkate aldığınızda, mürettebatınızın bu manevra için hazır ve yerinde olduğundan emin olun.
2. “Kavança!” diye bağırın ve rüzgârı arkadan alacak şekilde tekneyi döndürmeye (kafayı açmaya) başlayın ve ana yelkeni ters tarafa doğru çekin (veya mürettebatınızdan bir kişiye çektirin).
Geleneksel olarak kullanılan terim “kavança”dır. Ancak mürettebattan bir kişinin kafasına bumba çarpma tehlikesi olduğunu düşünüyorsanız “bumba geliyor” veya “eğir diye ekleme yapabilirsiniz.
Büyük veya hızlı bir dönüş yapmanıza gerek yok. Zira yelken seyirleri diyagramının bu kısmında köre düşmek gibi bir tehlike söz konusu değildir. Rüzgârı kafadan almamak için tekneyi döndürmek zorunda olduğunuz tramolanın aksine, kavançada, rüzgârı zaten arkadan alarak seyrediyorsanız dönmenize bile gerek olmayabilir.
Birkaç kişilik mürettebatı olan daha büyük teknelerde, çekilen ve bumba teknenin diğer tarafına geçtikten sonra boşlanan halat miktarı yüzünden ana yelken ıskotasını dümencinin değil de başka birinin germesi daha güvenlidir. (Mürettebatın ana yelken ıskotasına basmadığına emin olun.)
3. Tam pupa noktasını geçerken, ana yelken kavança atar.
Dönerken ve rüzgâr teknenin bir kontrasından diğerine doğru eserken, rüzgâr ana yelkeni büyük bir kuvvetle diğer tarafa itmek ister. Bumbayı kontrollü bir şekilde germediyseniz (Adım 2’de), bu noktada bumba, yoluna çıkan her şeyi yanında götürerek savrulacaktır. Bu yüzden bu kuvvetin halatı ellerinizden çekmemesine çok dikkat edin. Ve kafanızı eğin.
4. Dönmeyi kesin ve yeni kavançada yelkenlerinizi trimlerken dümdüz yol alın.
Eğer bir flokunuz varsa bu noktada ters tarafa çekebilirsiniz.
5. Yer değiştirin.
Sabit omurgalı bir teknede, bu adımı dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Bir dingi teknede ise bumba başınızın üzerinden karşı tarafa geçerken ya da bunun hemen akabinde yer değiştirmeniz gerekir ve ağırlığınız sayesinde tekne yan yatmaktan kurtulur. Tüm kavança manevrası küçük bir sabit omurgalı teknede veya dingide yaklaşık dört saniye sürer.
Rüzgârlı havalarda, kavança atmadan kontra değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun yerine, rüzgâra doğru dönün ve tramola atın ve daha sonra yeni rotanıza doğru seyredin. Rüzgârın sert estiği havalarda kavança atarken, ana yelken savrulduktan sonra üzerine binen ani yük yüzünden ekipmanlar kolayca kırılır.

 

2544 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]