Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Kavança Atmak

Yelken Seyri 16 Ekim 2015

Kontra değiştirmenin (yön değiştirerek rüzgârın teknenin diğer tarafına esmesi) bir diğer yöntemi, rüzgârı arkadan almak ve kavança atmaktır.
Yelken seyirleri diyagramında rüzgâr altı yönünde yelken yapılamayan bir alan olmadığı için kavança atmak tramola atmaya göre daha kolay olmalıdır. Ve bir bakıma kavança atmak daha kolaydır çünkü tramola atarken rotanızı 90 derece değiştirmeniz gerekirken kavançada birkaç derecelik bir değişiklik yeterlidir. Ancak bumba havuzlukta savrulduğu için kavança atmak tramola atmaya göre daha tehlikelidir. Kavança atmadan önce, yelkenlerin hoşlandığı geniş apaz veya pupa seyrinde olmanız gerektiğini unutmayın. Apaz seyrinde de kavança atmaya başlayabilirsiniz, ancak bu daha büyük bir dönüş gerektirir.
Aşağıdaki adımlar nasıl kavança atılması gerektiğini detaylı bir şekilde açıklar
1. “Alesta kavança!” diye bağırarak mürettebatınızı kavançaya hazırlayın.
Onlara eğilmelerini söylemek asla kimsenin canım acıtmaz. Bumbanın savrulma gücünü dikkate aldığınızda, mürettebatınızın bu manevra için hazır ve yerinde olduğundan emin olun.
2. “Kavança!” diye bağırın ve rüzgârı arkadan alacak şekilde tekneyi döndürmeye (kafayı açmaya) başlayın ve ana yelkeni ters tarafa doğru çekin (veya mürettebatınızdan bir kişiye çektirin).
Geleneksel olarak kullanılan terim “kavança”dır. Ancak mürettebattan bir kişinin kafasına bumba çarpma tehlikesi olduğunu düşünüyorsanız “bumba geliyor” veya “eğir diye ekleme yapabilirsiniz.
Büyük veya hızlı bir dönüş yapmanıza gerek yok. Zira yelken seyirleri diyagramının bu kısmında köre düşmek gibi bir tehlike söz konusu değildir. Rüzgârı kafadan almamak için tekneyi döndürmek zorunda olduğunuz tramolanın aksine, kavançada, rüzgârı zaten arkadan alarak seyrediyorsanız dönmenize bile gerek olmayabilir.
Birkaç kişilik mürettebatı olan daha büyük teknelerde, çekilen ve bumba teknenin diğer tarafına geçtikten sonra boşlanan halat miktarı yüzünden ana yelken ıskotasını dümencinin değil de başka birinin germesi daha güvenlidir. (Mürettebatın ana yelken ıskotasına basmadığına emin olun.)
3. Tam pupa noktasını geçerken, ana yelken kavança atar.
Dönerken ve rüzgâr teknenin bir kontrasından diğerine doğru eserken, rüzgâr ana yelkeni büyük bir kuvvetle diğer tarafa itmek ister. Bumbayı kontrollü bir şekilde germediyseniz (Adım 2’de), bu noktada bumba, yoluna çıkan her şeyi yanında götürerek savrulacaktır. Bu yüzden bu kuvvetin halatı ellerinizden çekmemesine çok dikkat edin. Ve kafanızı eğin.
4. Dönmeyi kesin ve yeni kavançada yelkenlerinizi trimlerken dümdüz yol alın.
Eğer bir flokunuz varsa bu noktada ters tarafa çekebilirsiniz.
5. Yer değiştirin.
Sabit omurgalı bir teknede, bu adımı dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Bir dingi teknede ise bumba başınızın üzerinden karşı tarafa geçerken ya da bunun hemen akabinde yer değiştirmeniz gerekir ve ağırlığınız sayesinde tekne yan yatmaktan kurtulur. Tüm kavança manevrası küçük bir sabit omurgalı teknede veya dingide yaklaşık dört saniye sürer.
Rüzgârlı havalarda, kavança atmadan kontra değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun yerine, rüzgâra doğru dönün ve tramola atın ve daha sonra yeni rotanıza doğru seyredin. Rüzgârın sert estiği havalarda kavança atarken, ana yelken savrulduktan sonra üzerine binen ani yük yüzünden ekipmanlar kolayca kırılır.

 

1859 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]