• Cum. Nis 19th, 2024

Kış geldi. Artık havuzluklar daha soğuk. Özellikle teknede gecelemeyi düşünüyorsanız kamarada üşüyebilirsiniz. Özellikle sert havalarda serpintiyi yedikten ve üşüdükten sonra kuru ve sıcak bir kamaraya girmek gibisi yoktur.
Kamara ısıtıcıları kış aylarının keyif ve konforunu arttıran bir donanımdır. Isıtıcının boyu ve tipini genelde teknenin boyutu ve tipi belirler.
Yağ yakıtlı kaloriferler, tekne bölme duvarına monte edilmiş ısıtıcılar gibi çeşitleri bulunan ısıtıcılardan bölme duvarına yerleştirilmiş olanlar genelde her şeyi yakıt olarak kullanabilirler. Eğer tekne çok küçük değilse dizel tekne kamara ısıtıcıları da tercih edilebilir. Böylece teknede tek tip yakıt taşıyabilirsiniz. Tekne küçükse bu ısıtıcılar önerilmiyor. Çünkü çok fazla ısıtıyorlar.

kamara ısıtıcısı

Bu arada baca sisteminin de iyi olmasına özen gösterin. Zehirlenmelere karşı dikkatli olmalı ve ısıtıcının iyi sabitlenmiş olmasına özen göstermeli aksi takdirde teknede yangının çıkması oldukça kolay olacaktır.
Isıtıcılardan bahsederken ispirtolu olanları da unutmamak gerekir. İspirtolu tekne kamara ısıtıcıları hem az yer kaplarlar hem de ucuzdurlar. Ancak uzun süreli kullanımı maliyetlidir. Ayrıca kabinlerde iyi havalandırma yapılmalı aksi halde nem artışı kaçınılmazdır.
Her ısıtıcı mutlaka karbondioksit çıkışına neden olacaktır. Bundan dolayı gaz detektörü monte etmeden kullanmak gerçekten cesaret ister.
Güvenli, sıcak ve huzurlu kamara keyfi dileklerimizle…

Bir yanıt yazın

Translate »