Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Jet Ski Kullanımı

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne ve Denizcilik 2 Mayıs 2020

Jet Ski Kullanımı, ülkemizde oldukça yaygın. Birincil itici güç kaynağı olarak bir su jeti pompasına güç veren bir iç motor kullanan ve genelde üzerinde oturan, ayakta duran veya diz çökmüş bir kişi tarafından çalıştırılmak üzere tasarlanmış bir tekne olarak tanımlanabilir. Jet Ski tipi araçlar asla oyuncak olarak görülmemelidir. Eğer bir tane kullanıyorsanız, tekne kullanma yönetmeliklerini bilmek ve bunlara uymak ve tekne güvenliğini uygulamakla yükümlüsünüz.

Motorlu tekneler için yürürlükte olan genel düzenlemelere ek olarak, Jet Ski sahipleri için ekstra kullanım kısıtlamaları olabilir. Ülkemizde pek olmamakla birlikte bir çok bölgede kullanım saati, kullanım yaşı, sahile yaklaşma sınırı gibi sınırlamalar mevcuttur. Bu araçlar navigasyon ışıkları ile donatılmadığından, gece ve sınırlı görüş zamanlarında kullanılmaları da çok tehlikelidir.

Birçok jet ski de başlatma / durdurma anahtarına bağlı bir kordon bulunur. Aracınızda böyle bir anahtar varsa, kordon takılmadığı sürece çalışmaz. Kordonu bileğinize veya yeleğe takmadan asla motorunuzu çalıştırmayın. Düşerseniz, motor otomatik olarak durur, böylece araç durur ve büyük bir mesafe kat etmez ve araca doğru kolayca yüzebilirsiniz. Bu jet skinin yüzücüler veya diğer deniz taşıtlarının bulunduğu alanlarda kontrolsüz çalışmasını önleyecektir.

Jet Ski operatörleri, bir jet motorundan, manevra kabiliyeti için su çıkışı olması gerektiğini akılda tutmalıdır. Başka bir deyişle, direksiyon kontrolünü sürdürmek için gücünüz olmalıdır. Gaz kelebeğini rölantiye bırakırsanız veya motor çalışma sırasında kapanırsa, tüm direksiyon kontrolünü kaybedersiniz. Her iki durumda da, Jet Ski, gaz kelebeği bırakılmadan veya motor kapatılmadan önce yönüne doğru devam edecektir. Direksiyon kumandasının çalışmasının bir etkisi olmayacaktır. Bir rıhtım, kıyı veya başka bir gemiye kontrol edebileceğinizden daha yüksek bir hızda yaklaşıyorsanız ve motoru rölantide çalıştırmak veya kapatmak için gazı serbest bırakırsanız, manevra kabiliyetiniz olmaz ve Jet Ski ileri hareketine devam eder.

Ters İtme Gücü:

Daha yeni Jet Skiler, teknenin ileri hareketini yavaşlatmak için kullanabileceğiniz bir ters mekanizmaya sahiptir. Bu Jet Skiler, ters yönde çalışmalarını sağlayan mekanizmayla donatılmıştır. Ters işlem, jet nozulu üzerinden indirilebilen özel olarak tasarlanmış bir saptırıcıdır. Jet nozulu tarafından üretilen su jeti, ters kaputa vurur ve Jet Skinin önüne doğru yönlendirilir, böylece Jet Skiyi geriye iten bir kuvvet üretir. Bu özellik yakın mesafelerde düşük hızlı işlemler için uygun olsa da, tasarlanmadığı durumlarda kullanılması oldukça tehlikeli olabilir.

Ters yönde çalışma, yönlendirme yeteneğini büyük ölçüde azaltabilir. Ters özelliğini rölanti devrinden başka bir şekilde kullanmak, operatörü Jet Skiden ileri silkeleyebilir ve belki de atabilir. Ek olarak, yüksek hızda geri vites kullanmak, Jet Skinin kıçını yükselterek, pruvayı aşağı ve su altına itebilir. Jet Skiniz bu özelliğe sahipse, sadece açık suda düşük hızda yeteneklerini ve sınırlamalarını test ettikten sonra dikkatle kullanmalısınız.

Jet Ski Kullanımı ve Stabilite:

Jet Ski suda dururken gövdesi biraz dengesizdir. Araç hız kazandıkça daha kararlı hale gelir. Jet Skinin altına ve arkadan dışarı itilen suyun kuvveti, hareket sırasında gövdeye bir miktar destek ekler. Tipik Jet Skiler, dönmek için mekanik direksiyon cihazları ve yönlü jet nozulları kullandığından, ağırlık merkezleri ve pivot noktaları çok ileridedir ve bu ani bir şekilde kuyruk kayma sorunu yaratabilir.

Çoğu PWC kazası başka bir nesneye, çoğunlukla başka bir PWC’ye girmekten kaynaklanır. Kalabalık bir alanda faaliyet göstermek, sıkışık alanımız için özel önlemler gerektirir. Etrafınızda olup bitenler hakkında daima doğru bir göz atın.

Dikkat!

Çevrenizdeki diğer teknelerin ne yaptığına bakın
Dönüş yapmadan önce daima etrafınıza ve arkanıza bakın.
Motorlu tekneler için geçerli olan tüm çalışma kurallarına uymanız gerektiğini unutmayın.
Daha büyük teknelere çok yakınsanız sizi göremeyebilir.

Jet Skiye Tekrar Binmek:

Jet Skiden düşerseniz vazgeçmeyin. Eğer kendi kendine doğrulamamışsa, ters çevirin. Çoğu Jet Ski, bunun nasıl yapılacağını gösteren bir etiket taşır. Etiket Bulamazsanız, kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Jet Skiye kıçtan yaklaşın ve kendinizi yatılı pozisyonda dizlerinizin üzerine çekin.
Oradan kendinizi koltuğa doğru çekmeye devam edin.
Kill switch kordonunu anahtarına, vücudunuza veya PFD’ye taktığınızdan emin olun.
Başlayın ve düşerseniz yeniden başlayın 🙂
Yalnız yapabileceğinizden emin olmak için aracınızı kullanmadan önce yeniden binmeyi denemelisiniz. Unutmayın, Jet Ski suda sabit kaldığında daha az kararlıdır.

Yedek Yakıt Deposu:

Jet Skiler, çoğu motosiklet gibi, yakıtınız biterse kullanılabilen yedek yakıt depoları ile donatılmıştır. Doğru planlama ile yedek tankınızı asla kullanmak zorunda kalmamalısınız. Yakıtınızın bitmesini önlemek için gezintinizi daima 1/3 kuralına göre planlayın.

Yakıtınızın 1 / 3’ünü, 1 / 3’ünü geri ve 1/3’ünü yedekte kullanın. (Bu 1/3 içindeki yedek tankı saymayın.)

Bu yazı ilginizi çektiyse “Jet Ski Kullanımı İpuçları” yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]