• Per. Mar 23rd, 2023

Jet-Ski günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan deniz araçlarından oldu. Bu araçlar oldukça eğlenceli olduklarından özellikle tatil bölgelerinde çok popüler araçlar olmuşlardır. Hem kişisel olarak kullanılan hem de kiralanan Jet-Skiler hemen her kıyıda karşımıza çıkar. Bir deniz motosikletine benzetilebilecek bu araçlar ilk olarak 1987 yılında piyasaya sürülmüş. İlk modeller tek kişilik olarak tasarlansa da artan popülaritesiyle birlikte 4 kişiye kadar kapasitesi olan modeller de artık pazarda yer tutuyor.
Eğlenceli de olsalar Jet-Skiler oyuncak olarak görülmemeli. Deniz araçları için geçerli kurallara onlar ve onları kullananlar da uymak zorunda. Eğer Jet-Ski kullanacaksanız çok hızlı manevra yapabilen, çok hızlı, görülebilirliği az, çok dengeli olmayan bir araca bineceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
Jet-Ski kullanan kişi fiziksel olarak yeterli, hızlı karar verebilme yetisi olan ve sorumluluklarını bilen bir kişi olmalıdır. Can yeleği takmadan bu araçları kullanmayı asla düşünmemelisiniz. Mümkünse bir deniz ayakkabısı da ayaklarınızı korumak için yararlı olacaktır.
Jet-Ski kullanırken yüzenlere, diğer teknelere, su kayağı yapanlara karşı çok dikkatli olmak gerekir. Ayrıca aracın güçlü bir motoru ve oldukça fazla gürültüsü olduğunu düşündüğümüzde tatil ve sakinlik için orada bulunan kişileri de rahatsız etmemek, çok yaklaşmamak saygı açısından iyi bir davranış olacaktır.
Jet-Ski çok hızlı manevra yapabilen ve kısa sürede yüksek hızlara çıkabilen bir araçtır. 60 mil hıza çıkan modelleri bulunur. Bu hızda etraftaki objeleri kolayca göremeyebilirsiniz. Ayrıca sıçrayan sular görüşünüzü kolaylıkla bozabilir. Bundan dolayı uygun bir deniz gözlüğü ile kullanılması da öneriler arasındadır. Yüksek hızda yapılan dönüşlerde yolcular veya kullanan kişinin araçtan düştüğü de sıklıkla görülen olaylardandır.
Birçok Jet-Ski kullanan kişi düştüğünde etrafında bir tur atıp duracak şekilde tasarlanır. Tabii bunun için araçta bulunan bilekliği takmanız gereklidir.
Jet-Ski motorları yüksek miktarda suyu alarak çalıştığından, motora istenmeyen objelerin girmesini önlemek açısından çok sığ yerlerde çalıştırılmamalıdır. Jet-Skilerin güçlü motorları çok yakıt tükettiğinden yakıt göstergesini kontrol etmeden yola çıkmayın. Araçta bulunan yakıtın 1/3’ü gitmek, 1/3’ü gelmek için 1/3’ü de ekstra durumlar için planlanmalıdır.

Bir cevap yazın

Translate »