Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İkinci El Teknenin Kontrolü

Tekne ve Denizcilik 11 Aralık 2014

İkinci El Teknenin Kontrolü

Satın almayı düşündüğünüz tekneyi öncelikle kendiniz görerek kontrol etmelisiniz. İkinci el teknenin kontrolü kolay değildir. Bundan dolayı bu yazımızda değişik açılardan ikinci el teknenin kontrolü ve dikkat edilecek hususları paylaşmak istiyoruz.
Teknenin belirli yerlerindeki hasarlar veya yapılması gereken değişiklikler oldukça pahalıya çıkabilir. Bu durumda o tekneden kesinlikle uzak durmalısınız. Daha sonra düzeltirim fikriyle hareket etmek yanlıştır.

Gövde: Tekne gövdesinde görünmese bile su girmesi nedeni ile hasar oluşmuş olabilir veya teknede hasar oluşmak üzeredir. Ozmos adı ile adlandırılan bu hasar ilerlemiş durumda göz ile görülebilirse de başlangıç safhasında iken görülemez. Bu Nedenle profesyonel olarak muayene edilmesi gerekir. Sadece rutubet ölçümü fikir verse bile muayene göz ve kulakla yapılan ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu tür bir riski en iyi profesyonel bir sörvey ile önleyebilirsiniz. Gövdede oluşabilecek çukurlar veya kamburlar veya teknenin genel duruşundaki bozukluklar, armanın yük bindirmesi ile oluşabilir. İyi tasarlanmış ve inşa edilmiş bir teknede bu tür bozukluklar olmaz.

Direk ve sabit arma: Direk dibinde pas oluşumu genellikle direğin diğer alanlarında da pas oluştuğunu gösterir. Eğer direğin değiştirilmesi öngörülmüyorsa uzak durulmalıdır. Aynı şekilde sabit arma tellerindeki çatlaklar, bağlantı noktalarında oluşabilecek pas armanın Eskidiğinin bir belirtisidir. Paslanmaz teller önceden gözle görülmeyen bir şekilde yorulabilir ve kopabilirler. Bu tür paslanmalar sörvey sırasında dikkatlice gözden geçirilmelidir.

Yelken ve Arma: Yelkenlerin ve iskota, mandar halatları yaşa bağlı olarak eskir ve değişmesi gerekir. Tekne fiyatı verilirken bunlar dikkate alınmalıdır.

Motor: Eskimiş ve bakımsız bir motor sorunlar yaratabilir. İçten takma bir dizel motorun hem kendisi hem de yenilenmesi pahalıdır. Sörvey sırasında motorun genel durumu hakkında bilgi verilmelidir. Eğer sörvey raporunda motor konusun da sorun hissedilmişse motoru bir tamirciye göstermek gerekebilir.
Güverte Donanımı: Güverte üstündeki donanım vinçler ve ırgat dışında çok pahalı değildir. Ancak vinçlerin ve ırgatın durumu dikkate alınmalıdır.

Elektronikler: Her türlü elektronik malzemede olduğu gibi tekne elektroniklerinin de modası çok çabuk geçer ve 5 yıl kullanılmış elektronik cihazlar değiştirilecek listesinde yer almalıdır. Aşırı pahalı olmasalar da tekne satın alma sırasında maliyetlerini dikkate almak gerekir. Elektronikleri doğru kullanmasını öğrenebilmek genellikle kullanma kitapçıklarına bağlıdır. Kullanma kitapçığını bulamadığınız bir elektronik cihazı kullanmayacağınızı veya değiştirmeniz gerektiğini varsaymalısınız.

Kamara düzeni: Kamara içinin rengi ve düzenini değiştirmek oldukça zordur. Hele yatak ilavesi gibi işlemlere hiç girilmemelidir. Kamarasının düzenini beğenmediğiniz biri tekneden hemen vazgeçin. Bu konuda özellikle hanımlar söz sahibidir. Teknenin kamara düzeni konusunu eşinize bırakmanız önerilir.

Elektrik: Bir tekne elektriği değiştirilmesi zor ve zahmetli bir işlemdir. Eğer elektrik kabloları örümcek ağı gibi karmaşıksa veya elektrikli aletlerin bir kısmı çalışmıyorsa bir marin elektrikçiden fiyat almadan tekne için pazarlık etmeyin.

Depolar: Yakıt, su ve pis su depoları tekneler için elzem malzemelerdir. Eğer bu depolarda sorun varsa ve değişmeleri gerekiyorsa dikkatle inceleyin. Eski depo kesilip yerinden çıkarılabilir ama yerine takacağınız yenisini teknenin içine sorunsuz sokabilecek misiniz?

Havuzluk: Havuzlukta küçük değişiklikler yapmak oldukça kolay olsa da, iskota ve mandarların yerlerini değiştirmek, oturma yerlerini değiştirmek, dümen dolabının yerini değiştirmek oldukça zordur, aklınıza bile getirmeyin. Havuzluk büyük çaplı deliklerle içindeki suyu kolaylıkla denize boşaltabilmelidir. Havuzluktaki dolapların kapakları suyun içine girmeyecek şekilde tasarlanmış olması gerekir ve contalı olması önerilir. Yakıt tankının havalandırması tekne dışında olmalıdır. Havuzlukta tekne yatmışken rahat oturabilmeniz için ayaklarınızı dayamak için yer olması gerekir. Teknenin şişme bir botu varsa, ömürlerinin yaklaşık 5 yıl olduğunu unutmayın. Botun motorunun kullanma ve bakım talimatını mutlaka edinmelisiniz. Hareket Planınız Nasıl bir tekne istediğinize dair kararınızı verin. Tekneye harcamayı düşündüğünüz meblağı kesin olarak belirleyin. İnternet üzerindeki tekneleri aradığınız tekneye uygun boyutlarda inceleyin. Aracılık yapanlarla görüşün, Amacınız aradığınız özellikte teknelerin fiyatlarını belirlemektir.

Alabileceğinize karar verdiğiniz teknelerin bir listesini yapın. Beğendiğiniz tekne modellerinin yakınınızdaki bir marinada bulunanlarını inceleyin. Bunların satılık olması gerekmez. Sadece dışından bakmak bile size fikir verebilir. Sahibi ile görüştüğünüzde büyük olasılıkla içini de size gösterir. Baktığınız tekneler gözünüze hoş görünüyor mu? Gözünüze çirkin gelen bir tekneyi satın almak istemezsiniz. Teknelerin havuzluklarını ve kamara düzenini inceleyin. Kamara yüksekliği size uygun mu? Yatak sayısı yeterli mi? Havuzluk ve mutfak sizin istediğiniz gibi mi? Beğenmediğiniz tekneleri listenizden çıkarın. Artık tekne aramaya gerçekten başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]