Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İkinci Dünya Savaşında RADAR

Deniz Seyir Bilgileri, Profesyonel Denizcilik, Tekne Ekipmanları 15 Haziran 2013

İkinci Dünya Savaşı’na girildiği sırada radar bimi henüz çok genişti ve daraltılmaya çalışılıyordu. Geniş bim İle he­defin kerterizi doğrulukla bulunamıyordu.

1939’da İngiltere’de Önemli bir yenilik olan magnetron lam­basının yapılması, 3000 MHz’de 20.000 watt gücünde sinyaller meyda­na getirilmesini sağladı. Yüksek güçle mikrodalgaların üretilebilme­si. frekans yükseldikçe yönlendirme daha iyi yapılabildiği İçin, aynı zamanda radar biminin daraltılması demek oluyordu. Modern radar bu lamba İle doğmuştur, lngilizler bu lambayı bir yıldan faz­la gizli tutmuşlardır.

Tarihte, radarın kullanılışına en güzel örneklerden biri “Britanya Muharebeleri’ diye anılan hava savaşlarıdır. Çok sayıda Alman bombardıman uçağı, yaptıkları hemen hemen her saldırıda hedef­lerine varmadan bütün İngiliz avcı uçakları tarafından havada karşı­lanıyordu. İngilizlerin zincirleme yerleştirdikleri radarlardan Al­man uçakları hakkında aldıkları bilgiler bu toplanma ve önlemeye olanak veriyordu.

Bir başka tarihsel olay da 41.000 deplasman tonluk Al­man savaş gemisi Bismark’ın 1911 yılında Mayısın 24’ünde Hood muha­rebe kruvazörünü batırmasıdır. Karşılaşma gece olmuştu. Bismark tek bir salvo atışında İngiliz gemisine vuruş sağlamıştı. Bu muharebede Bismark gemisinde radar cihazının var olduğuna ve geceye rağmen isa­betli top atışının radar cihazı yardımı ile yapıldığına inanılmak­tadır.

 

   

1972 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]