Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İki Demirle Demirleme

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Ekipmanları 17 Ocak 2015

Demir yerinde güvende olmanın en etkin yollardan biri iki demirle demirleme yöntemidir. Bu yazımızda iki demirle demirleme konusunu ele alıyoruz.
Eğer teknenizi bir demir yerinde gözetimsiz olarak bir süre bırakmayı planlıyorsanız, iki demir ile demirlendiğinde tekneniz ve en az onun kadar da siz, daha mutlu olursunuz. Bazı sigorta şirketleri demirdekini değil iki demir ile demirlemiş olanı (bağlanmış, “moored”) poliçe kapsamına alıp sigortalamaktadır, yani siz siz olun ve demirli olmakla, iki demirle demirli olmak arasındaki farkı iyice öğrenin.
İki demir ile demirlemeye başlamak için göz demirinizi (ana, baş demiriniz) hakim rüzgar veya kuvvetli akıntı yönüne göre funda edip tutturun. Demir halat veya zincirinizin müsaade ettiği kadar geri kayın ve tonoz demirinizi yine baştan atın. Bir yandan tonoz demirini (kedge anchor) tutturacak şekilde çekiştirirken göz (baş) demirinin halat veya zincirini tekneyi iki demir arasında ortalayana kadar salya edin. Bundan sonra tonoz demiri halatını (genellikle naylon halattır) göz demirinin halat veya zincirine beden/kaymaz bağı (rolling hiteh) ile bağlayın. Göz demiri halat veya zincirine tonoz demiri halatı tekne döndüğünde salmaya takılmayacak bir derinliğe (su içine) inene kadar kaloma verin.
Böylelikle, baştan iki demir arasına gerili bir halata bağlanmış olarak, dönme dairenizin epey sınırlanması ve demir halat veya zinciriniz anık demirlere çaparız veremeyecek duruma gelmesi gibi kazançlarınız olmuş olur.
İki demir arasında mutlak gergin bir hat yapmaya çalışmayın, biraz gevşek tutun. Böylelikle rüzgâr yandan estiğinde demir halatları rüzgâr üstüne göre yayvan bir V şeklinde alırlar ve demirlerdeki baskı azalmış olur.
Bu arada, iki demir halatını birbirlerine bağlamak her zaman öyle söylendiği kadar kolay olmamaktadır. Tonoz demirinin halatının su üstündeki bölümü (bağlantıdan önce) ne kadar uzunsa onunla çalışmak o kadar zor olur. Tonoz halatını önce biraz roda edip ince bir iple açılmayacak şekilde güvene alarak diğer ucu bağladıktan ve göz demirine kaloma vererek bağı sualtına verdikten sonra rodayı boşaltırsanız olay daha kolay hale gelir.
Eğer bir dinginiz varsa, göz (baş) demirinizi l’e 5 gibi bir kaloma vererek atın ve tonoz demirini filika ile halatın izin verdiği kadar arkaya götürün. Sonra tonoz demiri halatının teknedeki ucunu göz demirinin halat veya zincirine bağlayarak bağ yerini daha önce tarif edildiği kadar suya indirin. Böylece tekne baş makaradan inen tek bir halat veya zincirin çevresinde salınacak hale gelmiş olur.
Demir yerini terk edeceğiniz zaman tonoz demirini dingiyle toplayamazsanız, halatının ucuna bir şamandıra bağlayıp bırakın. Göz (baş) demirinizi vira edin ve tekneyle ikinci demiri almaya gidin.

1983 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]