Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İki Demirle Demirleme

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Ekipmanları 17 Ocak 2015

Demir yerinde güvende olmanın en etkin yollardan biri iki demirle demirleme yöntemidir. Bu yazımızda iki demirle demirleme konusunu ele alıyoruz.
Eğer teknenizi bir demir yerinde gözetimsiz olarak bir süre bırakmayı planlıyorsanız, iki demir ile demirlendiğinde tekneniz ve en az onun kadar da siz, daha mutlu olursunuz. Bazı sigorta şirketleri demirdekini değil iki demir ile demirlemiş olanı (bağlanmış, “moored”) poliçe kapsamına alıp sigortalamaktadır, yani siz siz olun ve demirli olmakla, iki demirle demirli olmak arasındaki farkı iyice öğrenin.
İki demir ile demirlemeye başlamak için göz demirinizi (ana, baş demiriniz) hakim rüzgar veya kuvvetli akıntı yönüne göre funda edip tutturun. Demir halat veya zincirinizin müsaade ettiği kadar geri kayın ve tonoz demirinizi yine baştan atın. Bir yandan tonoz demirini (kedge anchor) tutturacak şekilde çekiştirirken göz (baş) demirinin halat veya zincirini tekneyi iki demir arasında ortalayana kadar salya edin. Bundan sonra tonoz demiri halatını (genellikle naylon halattır) göz demirinin halat veya zincirine beden/kaymaz bağı (rolling hiteh) ile bağlayın. Göz demiri halat veya zincirine tonoz demiri halatı tekne döndüğünde salmaya takılmayacak bir derinliğe (su içine) inene kadar kaloma verin.
Böylelikle, baştan iki demir arasına gerili bir halata bağlanmış olarak, dönme dairenizin epey sınırlanması ve demir halat veya zinciriniz anık demirlere çaparız veremeyecek duruma gelmesi gibi kazançlarınız olmuş olur.
İki demir arasında mutlak gergin bir hat yapmaya çalışmayın, biraz gevşek tutun. Böylelikle rüzgâr yandan estiğinde demir halatları rüzgâr üstüne göre yayvan bir V şeklinde alırlar ve demirlerdeki baskı azalmış olur.
Bu arada, iki demir halatını birbirlerine bağlamak her zaman öyle söylendiği kadar kolay olmamaktadır. Tonoz demirinin halatının su üstündeki bölümü (bağlantıdan önce) ne kadar uzunsa onunla çalışmak o kadar zor olur. Tonoz halatını önce biraz roda edip ince bir iple açılmayacak şekilde güvene alarak diğer ucu bağladıktan ve göz demirine kaloma vererek bağı sualtına verdikten sonra rodayı boşaltırsanız olay daha kolay hale gelir.
Eğer bir dinginiz varsa, göz (baş) demirinizi l’e 5 gibi bir kaloma vererek atın ve tonoz demirini filika ile halatın izin verdiği kadar arkaya götürün. Sonra tonoz demiri halatının teknedeki ucunu göz demirinin halat veya zincirine bağlayarak bağ yerini daha önce tarif edildiği kadar suya indirin. Böylece tekne baş makaradan inen tek bir halat veya zincirin çevresinde salınacak hale gelmiş olur.
Demir yerini terk edeceğiniz zaman tonoz demirini dingiyle toplayamazsanız, halatının ucuna bir şamandıra bağlayıp bırakın. Göz (baş) demirinizi vira edin ve tekneyle ikinci demiri almaya gidin.

1625 gösterim, 3 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]