• Cum. Nis 19th, 2024

Hava tahmin raporu denizciler için hayati önem taşıyan bilgilerdir. Artık bir çok amatör denizci hava tahmin raporu için akıllı telefonlardan yararlanmaktadır. Buna karşın denizcilik içerisinde bu işin profesyonel olarak yapıldığı kanalları da bilmek yararlı olacaktır. Bu yazımızda denizciler için hava tahmin raporu alma yollarını paylaşıyoruz…
Birçok açıkdeniz yatında o andaki hava durumunu gösteren sinoptik haritaları almaya yarayan hava durumu faksı (“weatherfax”) bulunur. Söz konusu haritalarda temel bilgiler, eşbasınç eğrileri (izobar) ve sinoptik işaretlerle gösterilir. Bu işaretler, yağışları, rüzgâr hızlarını, cepheleri ve onların yanında hava sistemleriyle ilgili diğer önemli özellikleri belirtir.
Günümüzde uygun telefonlarla (Inmarsat gibi) internet üzerinden, hava koşulları değerlendirme ve tahminlerine ulaşılabilmek mümkün olmaktadır. Bu bilgiler National Weather Service (Amerika Ulusal Meteoroloji Servisi) tarafından sıkıştırılmış olarak GIF ve TIFF formatlarında yayımlanır.

Elinizde hava durumu faksınız veya uydu alıcınız olsa bile, bunlarla içinde bulunduğunuz ya da bulunacağınız hava koşullarını öngörebilmenizin bir garantisi yoktur. Bu işin iyisi, bulutları gözlemleyip, atmosfer basıncı ve hava sıcaklığını izlemekle yapılır. Tek bir haritadan yapabileceğiniz tahmin, olsa olsa 6 ila 12 saatlik olacaktır. Elinize son geçen haritadan daha fazla ve daha doğru sonuçları çıkarabilmek için düzgün aralıklarla alınmış önceki haritalara ve onun yanında derin bir meteoroloji bilgisine sahip olmanız gerekir. Doğru bir tahmin için hava durumu faksındaki sinoptik işaretleri ve anlamlarım iyice kavramış olmanız lazımdır.
Cephelerin hızını, düz bir hat üzerinde ilerlemesi halinde, ortalama 15-20 knot olarak alabilirsiniz. Bu değerler yakınlarda onun gidiş yönünü değiştirecek alçak veya yüksek basınç alanlarının olmaması durumunda geçerlidir. Haritanızın üzerine, yayımlandığı saati ve geçen saatleri göz önüne alarak cephelerin olası yeni yerlerini işaretlemeniz gerekir. Hava tahmininizi ancak ondan sonra yapabilirsiniz.
Birçok tekneci, hava tahminlerini, ellerinde çok daha fazla veri olan profesyonellerin çalıştığı radyo istasyonlarından alır. Amerika ve birçok diğer ülkede, kıyıdan 25 mil açığa kadar olan sular için hava tahminleri VHF radyolarla verilir. Ayrıca bazı ülkeler günde birkaç defa SSB radyoyla farklı frekanslar üzerinden dünya çapında açık denizlere yönelik hava tahminleri yayımlamaktadır. 25 milden öteye kıta sahanlığı sınırlarına kadar olan bölgeler için yapılan hava tahminleri de vardır.
Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization, IMO) tarafından NAV TEX adıyla çalıştırılan mükemmel bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem telex olarak hava tahminlerini 518 kHz üzerinden yayımlar. Bu tahminlerle birlikte “Denizcilere ilanlar” (Notices to Mariners) olarak arama kurtarma çalışmaları, fırtına uyarıları vb. bilgiler de, dünyanın birçok yerinde kıyıdan 200 mil açığa kadar, bu işe özgü NAVTEX alıcılarıyla veya Windows’la çalışan bir bilgisayara bağlı SSB radyoyla alınabilmektedir.

Bir yanıt yazın

Translate »