• Cum. Nis 19th, 2024

Özellikle çok büyük olmayan teknelerde seyir haritalarının saklanması sıkıntılıdır. Aslında haritalar çok yer kaplamazlar. Saklama yeri olarak temelde temiz, kuru ve kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde saklamak uygun olacaktır.
Bir çok denizci seyir haritalarını rulo yaprak ve birbirinin içine geçirerek rulo haline getirerek saklarlar. Bir muhafazayada konulduğunda silindir şeklinde haritalar saklanabilir. Ancak bu yöntemin sıkıntısı haritalar uzun süre bu pozisyonda kaldıklarında harita masasında düz olarak durmazlar. Sürekli olarak tekrar rulo haline gelmeye çalışırlar. Bu şekilde çalışmak da oldukça zordur. Bir de teknenin sallantısını düşünecek olursanız gözünüzde durumu daha iyi canlandırabilirsiniz.
Seyir garitalarını saklamak için haritaları harita masası boyutunda katlayın ve hep düz olarak saklayın. Harita çekmeceniz varsa bu boyutuyla orada saklayabilirsiniz. Yoksa da sorun değil plastik ıygun poşetlere koyarak yatakların altında muhafaza edebilirsiniz. Genelde haritalar bir kez katlandığında harita masasına rahatça sığacak şekilde yapılırlar. Bu şekilde saklayınca da çok sayıda harita bile pek yer tutmayacaktır. Haritalar üzerinde çalışırken her zaman kurşun kalem kullanmalı ve bu kalemin HB sertlik derecesinde olmasına dikkat etmeli. Yumuşak veya sert kalem uçları ile çaLışma kolay olmayacağı gibi haritanın kullanım ömrünü de azaltacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »